Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'da şiddete karşı ortak duruş

Samsun Barosu ile Samsun-Sinop Tabipler Odası 'Şiddetsiz toplum için ortak duruş' konulu panel düzenleme kararı aldı. Panelde, şiddet konusunun hukuki ve tıbbi yönlerden uzmanlarınca ele alınacağı açıklandı

Samsun'da şiddete karşı ortak duruş

Samsun Barosu Lokali'nde, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz ve Samsun-Sinop Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, 5 Mart 2016 Cumartesi günü Samsun Adliyesi konferans Salonu'nda 'Şiddetsiz toplum için ortak duruş' konulu panel düzenleceyeceklerini ortak toplantıyla açıkladı.

İFLAH OLMAZ KANSER GİBİ
Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Ülkemizde şiddet, toplumsal bir yara olarak ve büyük bir sorun olarak ve hayatımızı tehdit ederek hergün çoğalmaktadır. Toplumun farklı katmanlarında sokakta, okulda, hastanede, aile içinde, medyada ve tabii ki daha bir çok alanda ve bir çok insan grubuna karşı şiddet, giderek artan bir oranda karşımıza çıkmaktadır. Şiddet adeta iflah olmaz bir kanser hücresi gibi toplumun her zerresine nüfuz etmektedir. Her tarafı cennet olan ülkemizde neredeyle cinnet toplumuna doğru yol alıyoruz. Aklını ve duygularını yönetemeyenler, şiddeti seçiyor, gerekli tepki verilmediği, failler bedelini ödemediği için şiddet sıradan bir olaymış gibi toplum tarafından kanıksanıyor. Masum bir hak arama yöntemi gibi yaygınlaşıyor. Halbuki şiddetin masumu değil mağduru vardır. Mağdur bazen kadın, bazen çocuk, bazen doktor, bazen avukat ve bazen de öğretmendir. Şiddete maruz kalan bireylerin bu durumu normal kabul etmesi çok tehlikeli bir gelişme olarak görülmelidir" dedi.

TOPLUMSAL BİLİNÇ UYANDIRILMALI
Samsun-Sinop Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan ise, toplumsal sorun haline gelen konularda mutlaka toplumsal tavırlar ve ortak çözümler olması gerektiğini belirterek, "Ülkemizde yetişmiş ne kadar sosyolog, psikolog, doktor, hukukçu, eğitimci, ilahiyatçı, iletişimci ve bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları ve örgütleri varsa toplumun şiddet toplumu olmaktan kurtulması için sorumlulukm üstlenmeleri gerekmektedir. Toplumsal bir bilincin uyandırılması için mutlu bir toplumun şartları mutlaka oluşturulmalıdır. Şiddetin önlenmesi için ulusça topqlumsal bir mutabakat yapılmalıdır. Şiddet gerçeğine dikkat çekmek, tüm ilgili kurumları ve duyarlı kesimlerin çözüm konusunda yapıcı anlamda uyarmak amacıyla bu paneli düzenlemeye karar verdik" diye konuştu.

Bayram OK

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

1 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

2 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsuna şehit ateşi düştü

3 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsundaki başarıya devlet takdiri

4 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Balık hafızası

5 Balık hafızası...

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

6 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

7 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

8 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

9 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!

Samsunda FETÖnün emniyet abileri operasyonunda yeni gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün emniyet 'abileri' operasyonunda yeni gelişme!


SIRADAKİ HABER