HaberlerCerattepe'de bundan sonra ne olacak?

Cerattepe'de bundan sonra ne olacak?

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Artvin Cerattepe'de faaliyetlerin şu an durduğunu ifade ederek, mahkeme kararından sonra karar verileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, 'Orada Artvinliler değil de bazı dışarıdan gelenler buna karşı eylemler yaptılar' dedi.

Cerattepe'de bundan sonra ne olacak?

Son günlerde Artvin'in Cerattepe bölgesinde yaşanan olaylara ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Eroğlu, 'Cerratepe için verdiğimiz onbinlerce verdiğimiz maden ruhsatından birisi sadece. Cerrattepe Artvin'de bir bakır madeninin olduğu bir alan. Bu konuda şunu ifade edeyim orada biz açık maden işletmesine müsaade etmedik. Firma önce talepte bulundu. 'Mümkün değil burası tahrip olur' dedik tamamen kapalı yani galeri işletmesi yani tünelle giricek dağın altına madeni alıp çıkacak. Ayrıca orada kati surette işletme yapmayacak, yani madenin zenginleştirilmesini orada yapmayacak, çünkü orası tahrip olur onu da kabul etmedik. Kamyonlar malzemeyi taşırken yolda ağaç kesilmesin diye havadan teleferikle taşıyacak ve bunu bizim yaptığımız Borçka yolu var DSİ yaptı oraya taşıyıp oradan Murgul'da zaten tessis var orada işletecek şekilde. Böyle bir karar aldık kesilecek ağaç sayısını da 3 bin 500'den fazla ağaç kesmeyeceksin. 50 bin falan değil ve bunun taahhütnamesini aldık. Bir de kestiğin ağaç karşılığında 7 tane boylu fidan dikeceksin diye bütün bunları aldık, tedbirleri aldık. Ama orada Artvinliler değil de dışarıdan gelenler bir takım buna karşı eylemler yaptılar' ifadelerini kullandı.

'FAALİYETLER MAHKEME SÜRECİNDE DURDU'
Konuyla ilgili toplantı yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, 'Başbakanımız ve ben de toplantıdaydım. Bütün siyasi partilerin orada il başkanlarını milletvekillerini ve sivil toplum kuruluşlarını topladı ve anlattı bunu. Dedi ki durum böyle böyle vatandaşa anlatıldığı gibi değil tedbirler alınıyor bir de bu arada ÇED itiraz edilmiş itiraz dilekçesi de mahkemede görüyor. Sayın Başbakanımız dedi ki 'Madem öyle mahkemeye verilmiş mahkeme neticeleninceye kadar faaliyet dursun' dendi ve faaliyet şu an durdu bir faaliyet yok dolayısıyla ancak mahkeme kararından sonra karar verilecek' diye konuştu.
Valilikte'teki toplantının ardından 13 adet tesisin açılışını yapan Eroğlu, daha sonra 38 adet projenin daha müjdesini verdi. Üreticilere ceviz yetiştiriciliği için tahsis edilen yerlerin kurasını çeken Eroğlu, daha sonra alandan ayrıldı.

SIRADAKİ HABER
}