Adana haber: Demokrasi nöbetinde '30 Kuş' şiiri okundu, katılanlar gözyaşlarına hakim olamadı

Adana haber: 15 Temmuz hain darbe girişimin yıl dönümünde demokrasi meydanlarında başlayan nöbet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla bugün de Türkiye'nin birçok meydanında devam ederken Adana'da binlerce vatandaş nöbetlerini tutuyor. Nöbet sırasında Şehit Ömer Halisdemir için yazılan '30 Kuş' şiiri okunurken bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Demokrasi nöbetinde '30 Kuş' şiiri okundu, katılanlar gözyaşlarına hakim olamadı

Fettullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) geçen yıl 15 Temmuz'da düzenlediği ve sonuca ulaşamadığı hain darbe girişiminin birinci yıl dönümünü anma programları tüm Türkiye'de meydanlarda düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece, günün anlam ve önemine değindiği konuşmasının sonunda hain darbe girişiminin yıl dönümünde meydanlara toplanan vatandaşlara teşekkür ederek, demokrasi nöbetinin bu akşamda saat 24.00'a kadar devam edeceğini ifade etmişti. Bunun üzerine tüm yurtta olduğu gibi Adana'da da vatandaşlar Merkez Park'ta akşam saat 20.00'da toplanıp demokrasi nöbetlerini tutmaya başladı.
Akşam saatlerinde parka gelen vatandaşlar yoğun güvenlik önlemleri altında içeri alındı. Park içerisine yerleştirilen dev sahnede Akdeniz Mehteran Takımı marşlar okudu. Marşların ardından şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu.
'15 Temmuz'da salalar darbeyi durdurdu'
Daha sonra Adanalılara seslenen Vali Mahmut Demirtaş, FETÖ terör örgütünün darbe girişiminde bulunduğu sırada vatandaşları hesaba katmadığını ve vatandaşların darbeye karşı 'Dur' dediğini belirterek, 'Geçmişteki darbeler ezanları susturdu, 15 Temmuz'da ise salalar darbeyi durdurdu. Bundan sonra kimse bu ülkede darbe yapmaya kalkamaz' diye konuştu.
Daha sonra müezzin Abdülkadir Ünüverdi tarafından Şehit Ömer Halisdemir için yazılan '30 kuş' şiiri okudu. Bu sırada ise bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Şiir okunurken ağlayan ve oğlu tarafından teselli edilen Rasime Özcan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Benimde oğlum var. Şiiri dinlerken hep oğlumu düşündüm. Hepimiz için canını feda etti. Dayanamadım. Çok içten anlatılmış şiir' diye konuştu.
Annesi ağlarken onu teselli eden Ahmet Özcan da, 'Ben onun için varım bu hayatta. Annem benim her şeyim. Bu vatan için bizde canımızı veririz gerekirse. Her dakika, her zaman, her yerde olacağız. Şehitler ölmez vatan bölünmez' ifadelerini kullandı.
Akşam havanın 30 derecelerde seyretmesi nedeniyle etkinlik alanına getirilen 10 adet dev vantilatörler ile vatandaşlar serinletilmeye çalışıldı. Bir vatandaş ise miting alanında fenalaşınca UMKE ekipleri tarafından ambulansa kaldırıldı. 15 Temmuz demokrasi nöbeti Merkez Park'ta devam ediyor.

Demokrasi nöbetinde ’30 Kuş’ şiiri okundu, katılanlar gözyaşlarına hakim olamadıEN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

3 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

4 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

5 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

6 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

7 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

8 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

Hizmet yoksa oy da yok

9 Hizmet yoksa oy da yok

Oluşumun 'üye olma' gayreti

10 Oluşumun 'üye olma' gayreti


SIRADAKİ HABER