HaberlerSamsunlu Ayşe teyze gerçek bir Anadolu kadını

Samsunlu Ayşe teyze gerçek bir Anadolu kadını

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 57 yaşındaki Ayşe Yıldız, 29 yıldır hasta eşi ve engelli çocuğuna tek başına hizmet ediyor. Ayşe teyzenin tek isteği ise oğlunun bir kez kendisine 'anne' demesi.

Samsunlu Ayşe teyze gerçek bir Anadolu kadını

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Karabük Mahallesi'nin 3 kilometre dışında eşi 66 yaşındaki Bilal Yıldız ve zihinsel engelli oğlu 29 yaşındaki Mustafa Yıldız ile yaşayan Ayşe Yıldız, 15 yıl çadırda yaşadığını, ömrünün çocuk büyütmek ve hasta bakmakla geçtiğini söyledi.

5 çocuğundan biri engelli olan Mustafa Yıldız'a bakmanın yanı sıra 26 yıl önce ameliyat olan eşinin de bakıma muhtaç olduğunu dile getiren Yıldız, hastaları bırakıp hiçbir yere gidemediğini belirtti.

"ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİM”

Çok zor ve sıkıntılı bir hayat yaşadığını, kendi cennetinin belki de hastalara bakmakta gizli olduğunu ifade eden Ayşe Yıldız, "Çok zor günler geçirdim. Hastalara bakmanın yanı sıra 5 çocuk büyüttüm. Evimin çatısını örtmek için naylon topladım. Çobanlık yaptım. Çocuk sırtımda hayvan otlattım. Hastaları bırakıp ne düğüne ne cenazeye gidebiliyorum. Kadınlığımı yaşayamıyorum. Mustafa'yı aldığı eğitimim yanı sıra evde de eğitmeye çalışıyorum. Bana bir anne, babasına baba demesi bize yeter" dedi.

Yıldız, Mustafa'nın asker olmak ve evlenmek istediğini, bu konuyu sürekli konuştuğunu belirterek, hastalara tüm ihtiyaçlarında yardım etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Ayşe Yıldız'ın eşi Bilal Yıldız, eşinin 26 yıldır başından ayrılmadan kendisine hizmet ettiğini belirterek, çok memnun olduğunu, hakkını ödeyemeyeceğini söyledi.

"KADINLIĞINI YAŞAYAMADI"

Ayşe Yıldız'ı uzun süredir tanıdığını söyleyen Asuman Kıvrak (43), çok sıkıntılı ve çileli bir hayat yaşadığını, hastaları bırakıp hiçbir yere gidemediğini, engelli çocuğunun yanı sıra eşinin de ameliyat sonrası bakıma muhtaç olmasının kendisine adeta hapis hayatı yaşattığını söyledi.

Ayşe Yıldız'ın kadınlığını yaşayamadığına vurgu yapan Kıvrak, çok mağdur bir hayat yaşadıklarını, İlçe Kaymakamlığı'nın ve köy halkının yardımı ile naylon çadırdan 20 yıl önce kurtulduklarını kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}