Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İşsizliğe kadınlar çare olacak

SESOB'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınlara yönelik girişmcilik eğitimiyle başladı. SESOB Başkanı Eyüb Güler, girişimciliğin artmasıyla işsizliğin azalacağını söyledi

İşsizliğe kadınlar çare olacak

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB), İŞKUR ve KOSKEB destekli Girişimcilik Eğitim programı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın girişimcilerle başladı.

SESOB'da yapılan törende konuşan SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, verilecek eğitimlerin Samsun'un işsizlik problemine çözüm olabileceğini belirterek, "Geçen yıl yine İŞKUR il müdürlüğü ile protokol yaparak, toplamda 150 kişiye girişimcilik eğitimleri verdik. Bu yıl da taleplerin yoğun olması nedeniyle girişimcilik eğitimlerine devam etme kararı aldık. İŞKUR ile imzaladığımız protokol ile bugün 25 kadınımız eğitime başladı'' dedi.

AÇILMADAN KAPANIYORLAR
SESOB'un hem işverene hem de çalışana desteklerinin arttığını söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçarslan, ''İşletmelerin hayatını zor ikame ettiği bir dönemdeyiz. Mutlaka devlet teşviklerini araştırmalılar. Biz girişimcilik eğitimlerini elimizden geldiği kadar vermeye çalışıyoruz. Ancak vatandaşta bir bilinçsizlik var. Yapacağı işle ilgili hiçbir araştırma yapmıyor. Açılmandan çok kapanan işletme olduğunu görüyoruz. Tecrübesizlik ve bilgisizlik olduğu için biz bu kursları veriyoruz. İnsanlar işletme açacaklarında, sanki para elden dağıtılacak sanıyorlar, böyle bir şey yok. Burada devletin verdiği yalnızca destek'' diye konuştu.

150 BİN TL DESTEK
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu ise, "KOSGEB'e en fazla iş kurmak isteyenler başvuruda bulunuyor. İş kurmak isteyenlere 50 bin TL hibe, 100 bin TL’de faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 bin TL veriyoruz. Ülkemizde girişimcilik kültürünün yaygınlaşması, istihdamın artması, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması için çalışıyoruz. Bu kapsamda önce girişimcilerimizi 70 saatlik eğitime tabi tutuyoruz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçarslan ve KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu girişimci kadınlara karanfil ve hediye dağıttı. Ardından, kadınlar için hazırlanan pasta kesildi.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

1 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor 46 farklı isim

2 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

3 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

4 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

5 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsun Haber  Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

6 Samsun Haber: Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

 Kopyala-yapıştır

8 Kopyala-yapıştır...

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

9 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

Giresun Haber Giresunda yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

10 Giresun Haber: Giresun'da yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı


SIRADAKİ HABER