Haberlerİlkadım'da 'Milli Ruh, Milli Heyecan'

İlkadım'da 'Milli Ruh, Milli Heyecan'

İlkadım Belediyesi'nin davetlisi olarak Samsun'a gelen İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu'nun 'Milli Ruh, Milli Heyecan' konulu konferansında anlattığı Çanakkale'de acı, yokluk ve çaresizlik içinde savaşan Mehmetçiklerin yürek yakan hikayeleri herkesi hüzne boğdu.

İlkadım'da 'Milli Ruh, Milli Heyecan'

İlkadım Belediyesi tarafından Çanakkale’nin 101. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği program Samsun’a gelen İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu ‘Milli Ruh ve Milli Heyecan’ konulu konferans verdi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde konferansa İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti 22.23. ve 24. Dönem Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Asarcık İlçe Başkanı Hami Karakaş, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Köroğlu, Özel Kalem Müdürü Yahya Çınkıl, Basın Yayın Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Oktay Çakır ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“ÇANAKKALE ZAFERİ, MAZLUM MİLLETLER İÇİN EMSAL OLMUŞTUR”

Çanakkale Zaferi’nin, milletimizin en parlak ve en büyük kahramanlıklarından biri olarak tarihte müstesna bir yere sahip olduğunu ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Aziz milletimiz, yokluk ve imkansızlıklara rağmen, yüksek bir ruh ve sarsılmaz bir inanç sayesinde kazandığı bu zaferle, hem milli tarihimizi, hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir. Millet olarak bizler, bu mukaddes toprakları bize emanet eden, kanıyla, canıyla bu toprakları vatan kılan her bir şehidimizi daima minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

DÖNGELOĞLU GÖZYAŞLARINA BOĞDU

Kendine has üslubu ile yaşanmış hikayelerden örnekler vererek Çanakkale Savaşı’nı anlatan Ömer Döngeloğlu, salonu dolduran vatandaşları gözyaşlarına boğdu. Çanakkale’de elde edilen zaferin en büyük etkeninin inanç olduğunu söyleyen Döngeloğlu, “Dedelerimiz, yürekleri iman ve vatan aşkıyla yayan Osmanlı askerleri çıktıkları yoldan dönmeyi asla düşünmeyen bedenlerdi. Kanın, feryadın, açlığın, soğuğun içinde her şeye, büyüdüğü bereketli topraklarını, mavinin, yeşilin her tonunun el ele dans ettiği topraklarını zorbalıkla, vahşice almaya gelen tanımadığı renklere, bilmediği dillere karşı silahında mermisi, bohçasında azığı olmadan dimdik korumak için ölüme giden canlardı. Kimi lise talebesi kimi gençliğinin baharında savaştı. Çanakkale Savaşı, ana kucağından asker ocağına dünya harbine, gözlerin gördüğü en çetin harbe giden kınalı kuzuların cesaretinin destanlaştığı savaş oldu” diye konuştu.

“EVLATLARINIZ BİZİM BAĞRIMIZDADIR”

Çanakkale Zaferi’nin iman ruhu ile kazanıldığını belirten Ömer Döngeloğlu, “Bir İngiliz komutan anlatıyor. ‘Gördüm ki vatanını bu kadar seven bir milletin elinden bu toprakları almak kolay değilmiş.’ Sizin de bizim de ölen askerlerimiz oldu. Bizim de burada yüz binlerce askerimiz öldü. Sizden tek ricam (Türk komutanlarına), bizim ölmüş ve toprağa gömülmüş askerlerimizi topraktan çıkarıp onlara işkence etmeyin.’ Giderken İngiliz kendi zihniyetini kendi ruhunu yansıtıyor adeta. Mustafa Kemal Paşa tarihe geçecek şu sözü Conk Bayırı’nda söylüyor. ‘Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.' İşte Çanakkale ruhu budur” ifadelerini kullandı.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, programın sonunda İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’na verdiği konferanstan dolayı teşekkür ederek gecenin anısına Saathane Tablosu takdim ederken, AK Parti Asarcık İlçe Başkanı Hami Karakaş ise çiçek sundu.

SIRADAKİ HABER
}