Fındığın raf fiyatı düşüyor

Türkiye'nin yeşil altını olarak bilinen fındıkta 2014 yılında yaşanan zirai don sonrası raf fiyatı 80 liraya kadar çıkan kavrulmuş 1 kilogram fındığın fiyatı, rekoltenin fazla olmasıyla 40 liraya kadar düştü

Fındığın raf fiyatı düşüyor

Ordu'da bir fındık firmasının perakende satış müdürü Müslüm Davutoğlu, yaptığı açıklamada, 2014 yılı mart ayının sonunda Doğu Karadeniz'de etkili olan zirai donun ardından kavrulmuş fındık fiyatının rekor üstüne rekor kırdığını hatırlattı. En son 1 kilogram fındığın raf fiyatının 80 liraya kadar çıktığını söyleyen Davutoğlu, "Bundan dolayı uzmanların da sağlık için günde bir avuç tüketilmesini önerdiği fındığın tüketimi de azalmıştı" dedi.

KİLOGRAMI 40 LİRA
Serbest piyasada kabuklu fındığın kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmasıyla kavrulmuş fındığın raf fiyatının ciddi oranda artış gösterdiğini anlatan Davutoğlu, "Bu sezon ise fındığın rekoltesi hayli arttı. Bu rekolte artışından dolayı fındığın raf fiyatı da otomatik olarak düşmeye başladı. Geçen yılın aynı döneminde 80 liradan satışa sunduğumuz 1 kilogram kavrulmuş fındığın kilogramı şimdi 40 liradan satışa sunuluyor" diye konuştu.

TÜKETİM ARTMAYA BAŞLADI
Geçen yıl fiyatı el yakan fındığın tüketiminin düştüğünü de söyleyen Davutoğlu, "Ancak fiyatların yeniden eski seviyelerine gerilemesiyle tüketimi de artmaya başladı. Geçen yıl çok az miktarda, adeta gram gram fındık alan vatandaşlarımız bu yıl daha fazla fındık almaya başladı. Kimi vatandaşımız fındığı evinde tüketmek için alıyor, kimi vatandaşımızın ise yurt içi ve yurt dışındaki akrabalarına hediyelik olarak gönderiyor" ifadesini kullandı.

BEKLENEN BİR DURUMDU
Bir başka firmanın satış sorumlusu Engin Dilmen de kavrulmuş fındığın raf fiyatının geçen seneye oranla 40 lira kadar düştüğünü belirterek, "Bu beklenen bir durumdu. Şimdi vatandaşlarımız daha ucuza fındık tüketebilir" dedi.

İÇ TÜKETİM ARTMALI
Öte yandan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de fındığın raf fiyatının gerilemesine sevindiklerine işaret ederek, "Biz fiyatların daha da gerilemesi taraftarıyız. Fiyatlar biraz daha düşerse fındıkta iç tüketim artar. Biz iç tüketimin artmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca fındığın faydaları saymakla bitmiyor. Fiyat daha uygun olursa vatandaşlarımız daha ucuz fındık tüketebilecek" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Düzce'de villa alev alev yandı

1 Düzce'de villa alev alev yandı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

2 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

3 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

4 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

5 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

6 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

7 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

8 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

9 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Kızılcahamam'da karne heyecanı

10 Kızılcahamam'da karne heyecanı


SIRADAKİ HABER