Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Meteorolojiye gülümseten sorular

Meteroloji Bölge Müdürlüğü'nün 24 saat hizmet veren tahmin ve uyarı merkezini arayan vatandaşların 'Yağmur ıslatacak mı?', 'Bir şey yapamaz mısınız?' gibi soruları gülümsetiyor

Meteorolojiye gülümseten sorular

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, bünyelerinde 2013'te hizmete giren Bölge Tahmin Uyarı Merkezinin, uydudan gelen sinyaller doğrultusunda anlık hava değişimlerini 24 saat takip ettiğini söyledi.

Merkezden ayrıca haftanın 7 günü 24 saat hava tahminiyle ilgili çağrılara yanıt verildiğini belirten Asar, insanların artık havayla ilgili risk almayı sevmediğini, planlarını yaparken meteorolojinin hava tahminlerinden yararlandığını anlattı.

OKULLAR TATİL OLACAK MI?
Asar, merkeze gelen çağrıların bazılarının ise gülümsettiğini ifade etti. Personele yöneltilen sorulardan bazılarını paylaşan Asar, şunları kaydetti: "Çamaşır, halı yıkamadan, açık alanda düğün yapmadan ya da yola çıkmadan önce 'Yağmur, kar yağacak mı?' diye vatandaşlarımız soruyor. 'Yağmur yağacak' dediğimizde güneşli hava beklentisi olanlardan 'Bir şey yapamaz mısınız?' ya da 'Yağmur ıslatacak mı?' şeklinde ilginç sorular da alıyoruz. Açık alanda düğün planlayanlar iki ay önceden arayarak, düğün yapılacak tarihte havanın nasıl olacağını soruyor."
Özellikle kar ihtimali bulunan günlerde öğrencilerin "okulların tatil olup olmayacağı" sorusunu yönelttiğini dile getiren Asar, "Böyle zamanlarda telefonlara yetişemiyoruz. 'Ne olur okulu tatil edin' şeklinde yakarışlarla karşılaştığımız ise çok sık olmuştur" dedi.

BİZİM SOKAKTA YAĞIŞ VAR MI?

Çiftçiler ile ev işi yapan kadınlardan da sıkça telefon aldıklarına dikkati çeken Asar, şöyle devam etti: "Ev hanımlarından 'Bugün çamaşır asacağım, yağmur yağacak mı?' ya da 'Halı yıkayacağım, hava nasıl olacak?' diye soru geliyor. Bazı vatandaşlar ise meteorolojinin ölçtüğünü düşünerek, deprem bilgisi almak için arıyor. Hava durumunu sorup hemen ardından meteoroloji hakkında teknik bilgi almak, kurumu ziyaret etmek isteyenler oluyor. Hiçbir yer ve zaman belirtmeden 'Hava durumu nasıl olacak?' diye soranlar var. 'Siz nereyi istiyorsunuz?' dediğimizde 'Siz nereyi verirseniz kabulümüz' diyenler çıkıyor. Meteorolojinin 24 saat çalıştığını bilen, uykusu kaçan bazı vatandaşlarımız, sırf muhabbet etmek için merkezi arıyor. Yağmurun kendi bulunduğu sokağa kadar yağıp yağmayacağına dair nokta tahmini isteyenler oluyor. 'Haberlerde dinledim, yağmurlu olacağını söylediler ancak bizim köye niçin yağmur yağmadı?' şeklinde sorular da geliyor. Yol durumunu soranlar oluyor. Karayollarını aramaları gerektiğini söylüyoruz."EN ÇOK OKUNANLAR

Galip Öztürke Samsunda coşkulu karşılama

1 Galip Öztürk'e Samsun'da coşkulu karşılama

Galip Öztürkten Samsunda önemli açıklamalar

2 Galip Öztürk'ten Samsun'da önemli açıklamalar

Samsunda zincirleme kaza

3 Samsun'da zincirleme kaza!

Samsunspor maçı internetten televizyona

4 Samsunspor maçı internetten televizyona

Samsunspor Başkanı Tutu İstanbulda

5 Samsunspor Başkanı Tutu İstanbul'da

Samsunda polisin zor anları

6 Samsun'da polisin zor anları

Baba ve kızı fuhuş için çağrı merkezi kurmuş

7 Baba ve kızı 'fuhuş' için çağrı merkezi kurmuş!

FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

8 FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Her puan değerli

9 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: Her puan değerli

Vahşice öldürülen minik Irmakın cesedi bulundu

10 Vahşice öldürülen minik Irmak'ın cesedi bulundu