HaberlerSAMSUN HaberleriCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Usta, oyuna geliyor'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Usta, oyuna geliyor' - SAMSUN Haberleri

Müftülere resmî nikah kıyma yetkisinin tanınmasıyla ilgili yasal düzenlemeye MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta'nın destek verir nitelikte açıklamaya yaptığını savunan CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Sayın Usta ülkenin birliğine karşı geliştirilen projeye destek vererek, oyuna gelmektir' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Usta, oyuna geliyor'

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, müftülere resmî nikah kıyma yetkisinin tanınmasıyla ilgili yasal düzenlemeye MHP tarafından destek verilmesine şaşırmadıklarını ifade etti.

MHP GERÇEĞİ GÖRMÜYOR MU?

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın bu yöndeki sözlerini değerlendiren Akcagöz, "Türkiye’de kırsal kesimde resmi nikah oranının çok düşük olduğu ifade ediliyor. Bunun önüne, müftüye nikah memurluğu yetkisi vermekle mi geçeceksiniz? Bu mümkün değil. Bunca zamana rağmen hala resmî nikah yaygınlaşmamışsa, bunun sosyoekonomik nedenleri araştırılmalıdır. Kırsalda, neden hala resmî nikah yaygın hale getirilemedi, bu tespit edilmelidir. MHP maalesef yine gizlenen gerçeği görmekten çok uzak bir noktada. Müftüye nikah memurluğu yetkisi verilmesi, laik hukuk sistemine vurulmak istenen bir darbedir. Duyarlı MHP tabanı bunu görüyor. Mağduriyeti bu şekilde ortadan kaldıramazsınız" dedi.

BÖLÜNMEYE ÇANAK TUTAR

Usta'nın konuyla ilgili olarak müftünün de bir devlet memuru olduğu ve bu anlamda bir sakıncanın doğmayacağı yönündeki sözlerini de eleştiren Akcagöz, "Müftü dini bir referansı temsil eden kişidir. Bazı dini konularda toplumu bilgilendirici açıklama yapma yetkisi olan kişidir. Alelade bir memur değildir. Cumhuriyet devrimi, tek hukuk sistemini hakim kıldı. Bu, laik hukuk sisteminin gereğidir. Bunun aksine bir yol izlemek, ülkenin bölünmesine çanak tutmak demektir. Bu yol, yanlış bir yoldur" diye konuştu.

BUNUN ADI AYMAZLIKTIR

Akcagöz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sayın Erhan Usta'nın kamuoyuyla paylaştığı, AKP'ye destek yönündeki açıklama, ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve laik hukuk sistemine karşı geliştirilen bu projeye destek vererek, oyuna gelmektir. Laik hukuk sistemimiz bir defa zarar gördü mü, bunun telafisi yoktur. Ortadoğu coğrafyasının hali ortada. Tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir ülke iken, içine sürüklendiğimiz bataklığı görmemek büyük bir aymazlıktır."

SIRADAKİ HABER
}