HaberlerMerkez Camii hızla ilerliyor

Merkez Camii hızla ilerliyor

Canik Belediyesi ve İl Bank tarafından ilçede yaptırılan Canik Merkez Camii inşaatı hızla ilerliyor. Engellilere uygun şekilde inşa edilen toplam 3 bin 500 kişi kapasiteli çift minareli caminin altı kapalı otopark olacak.

Merkez Camii hızla ilerliyor

Canik Belediyesi Adnan Menderes Demokrasi Meydanı yanında inşa edilen toplam 3 bin 500 kişi kapasiteli Merkez Cami inşaatı son aşamaya geldi.

GENÇ, İNCELEME YAPTI

Canik Belediyesi ve İl Bank tarafından belediye-devlet işbirliğiyle inşaatı yürütülen caminin kubbesinin yerleştirilmesinin ardından çatı yalıtımı da tamamlandı. Cami inşaatı çalışmalarını yakından takip eden Belediye Başkanı Osman Genç, ekip arkadaşlarıyla birlikte son aşamaya gelen camide incelemelerde bulundu.

DEVLET-BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

Cami inşaatı hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Genç, Samsun ve bölgenin en fonksiyonel camisinin yapımına öncülük etmekten mutluluk duyduklarını belirterek, "Bizim medeniyetimizde şehirler meydan, yönetim binası ve ibadethanenin etrafında gelişirdi. Buna en güzel örnek Saathane Meydanı'dır. Biz de medeniyetimize uygun olarak meydanımızı ve belediye binamızın ardından Merkez Camii inşaatına başladık ve çok şükür son aşamaya getirdik. Bu cami, engellilere uygun ve fonksiyonel bir ibadethane olmasının yanında belediye ve devlet işbirliği ile yapılması bakımından da önemlidir" dedi.

ŞEHİR VE MEDENİYET

İbadethanelerin bir şehir için önemli olduğuna da vurgu yapan Başkan Genç, "Camiler o şehrin değeridir. Çünkü bir şehir sadece taş, toprak ve çimento ile meydana gelmez. Şehir, medeniyetin aynasıdır. Dolayısıyla şehre ruh kazandıran medeniyet ve kültürdür. Biz de kendi medeniyet kodlarımızdan aldığımız formülle, şehrimizi planlarken gelecekle alakalı bazı değerlerimizi göz ardı etmiyoruz. Canik Merkez Camii'ni başlatmamızdaki ana gaye budur" diye konuştu.

DİĞERLERİNDEN FARKLI

Canik Merkez Camii'nin özellikleri bakımından diğerlerinden farklı olduğunu belirten Başkan Genç, "Camimiz mimarisiyle hem geçmişi hem bugünü hem de geleceği yansıtıyor. Çift minare, semaya doğru dua için ellerini açan insanı yansıtıyor. Camimizde bahçesiyle birlikte 3 bin 500 kişi aynı anda namaz kılabilecek. Toplam 6 bin 150 metrekare alan üzerine kurulan bu cami Samsun'un en engelsiz camisi olacak"ifadelerini kullandı.

Toplam 19 milyon 357 bin 420 liraya mal olacak caminin kamulaştırma, kazı, dolgu, beton işleri, çelik konstrüksiyon ve çatı olmak üzere 8 milyon liralık kısmını Canik Belediyesi üstlenirken, diğer kısmı İl Bank desteğiyle yapıyor.

SIRADAKİ HABER
}