HaberlerBolu HaberleriBolu Belediyesinden meyve israfına akıllı çözüm

Bolu Belediyesinden meyve israfına akıllı çözüm - Bolu Haberleri

Bolu'da kamusal alandaki ağaçlardan toplanan meyveler, komposto ve marmelat haline getirilerek aşevinden ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Bolu Belediyesinden meyve israfına akıllı çözüm

Bolu sokaklarında bulunan sahipsiz meyve ağaçlarındaki meyvelerin çürüyerek ziyan olmasını engellemek isteyen Bolu Belediyesi geliştirdiği proje ile örnek oldu. Proje kapsamında belediye ekiplerince il merkezinde cadde, sokak ve parklarda bulunan meyve ağaçlarındaki meyveleri toplanarak, her gün binlerce ihtiyaç sahibinin yemek yediği aşevinde değerlendiriyor. Toplanan erik, dut, elma gibi yaz meyveleri, aşevinin usta aşçıları tarafından komposto ve marmelat haline getirilerek, aşevinde yemek yiyen ihtiyaç sahiplerine ikram ediliyor.

'Ziyan olmasını engelleyeceğiz'
Çalışma ile amaçlarının meyvelerin ziyan olmasının önüne geçmek olduğunu belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 'Çocukluk yıllarımızda hiçbir sebze ve meyve ziyan olmazdı. Şu an ise her şey bollaştı. Meyveler ağaçlardan dökülüyor, hiç kimse bunları toplamıyor. Arkadaşlarımızla görüştük. Kamusal alana giren cadde, sokak ve parklardaki ağaçlardan erik gibi tüm meyveleri belediye olarak toplayacağız. Aşevinde değerlendirip bunların ziyan olmasını engelleyeceğiz' dedi.

'Vatandaşlarımızdan katkı vermelerini rica ediyoruz'
Yılmaz, halktan bu konuda duyarlı davranmalarını da isteyerek, 'Bunların hepsi nimet. İnsanlarımızın bu duyarlılığa sahip olması gerekiyor. Evet, bu nimetlerin içerisinden tabiattaki diğer canlılar da nasiplenecek ancak büyük boyutlardaki ziyanı önlememiz gerekiyor. Biz belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Bizim ulaşamadığımız bir yer varsa, vatandaşlarımızdan bizlere bilgi vermelerini ve bu duyarlılığa katkı vermelerini rica ediyoruz' şeklinde konuştu.

Bolu Belediyesinden meyve israfına akıllı çözüm

SIRADAKİ HABER
}