HaberlerSAMSUN Haberleri'Talimatı ben vermedim'

'Talimatı ben vermedim' - SAMSUN Haberleri

Hrant Dink cinayetine ilişkin davada savunma yapan dönemin Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü A.G., 'O dönem 'Jandarma mı, polis mi yakaladı' olayı vardı. Ben de 'İki jandarma Ogün Samast'ın sağına ve soluna geçerek fotoğraf çektirsin' dedim. Ama bayraklı çekilmesi şeklinde bir talimat vermedim' dedi.

'Talimatı ben vermedim'

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma görevlileri ve eski emniyet görevlilerinin yargılandığı 85 sanıklı davaya devam edildi.

ÇOK HEYECANLIYDIK

Dönemin Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü A.G. savunmasında, Ogün Samast'ın bayraklı fotoğrafının çekilmesine ilişkin, "Katil zanlısının yakalanma olayına katıldığımız için çok heyecanlı ve gururluyduk. O dönem 'Jandarma mı, polis mi yakaladı' olayı vardı. Ben de 'İki jandarma Ogün Samast'ın sağına ve soluna geçerek fotoğraf çektirsin' dedim. Ama bayraklı çekilmesi şeklinde bir talimat vermedim" dedi.

SAMAST'I POLİSLER ALDI

A.G., hakkında somut bir delil olmadan, sadece telefon kayıtlarına dayanılarak 4,5 aydır tutuklu olduğunu belirtti. Ogün Samast'ı emniyet personeliyle birlikte Samsun Otogarı'ndan aldıklarını anlatan Güçlüoğlu, "Ogün Samast'ı polisler aldı. Jandarma da etrafında güvenlik alarak indirdik. Benim adli kontrol görevim olmadığı için üst aramasına katılmadım" dedi.

TAMAMEN DOĞAÇLAMA

Daha sonra Samast'ın Samsun TEM Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü ve orada çay ocağına alındığını söyleyen A.G., "Sanık B.U. yanımıza gelerek, 'Katil zanlısının üzerinde bulunan bayrağı açarak fotoğraf çektirmek istediğini, eğer bayrakla fotoğraf çektirirse cinayete ilişkin her şeyi anlatacağını söylediğini' belirtti. Katil zanlısının yakalanma olayına katıldığımız için çok heyecanlı ve gururluyduk. O dönem 'Jandarma mı, polis mi yakaladı' olayı vardı. Ben de 'İki jandarma Ogün Samast'ın sağına ve soluna geçerek fotoğraf çektirsin' dedim. Ama bayraklı çekilmesi şeklinde bir talimat vermedim. Hatta ben de gidip Ogün Samast'ın yanında fotoğraf çektirdim. Bu tamamen doğaçlama kurgulanmadan gelişti. Bu fotoğraf katil zanlısını kahraman olarak göstermek amacıyla değil, Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilecek ciddiyette çekilmiştir. Bu fotoğrafın algı olarak kullanılabileceği o dönem hiç kimsenin düşünmediğini sanıyorum. Bu fotoğraflar kesinlikle basına verilmek amacıyla çektirilmedi" diye konuştu.

FETÖ İLE BAĞLANTIM YOK

Fotoğraflar ve görüntülerin müfettişlere teslim edildikten üç gün sonra medyada yayınlandığını da söyleyen A.G., "Çelik kasada muhafaza edilen fotoğraf ve kamera kaydının yer aldığı CD'ler müfettişlere verilene kadar jandarmanın çektiği hiçbir görüntü basına sızmadı" dedi. Savunmasını yaparken ağlayan A.G., FETÖ ile hiçbir illiyet bağı olmadığını belirtti.

GURUR DUYUYORDUM

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, sanığa "Adli kolluk yetkiniz bulunmadığı halde neden il emniyet müdürlüğüne gitme ihtiyacı hissettiniz? Samast'ın Türk bayrağıyla fotoğraflar çektirmesiyle ilgili neden 'bir yanda emniyet bir yanda jandarma personeli dursun' dediniz" sorularını yöneltti. Sanık da "Bizler koordine makamıyız, Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne teslim etmemiz için emir aldığımızdan hep beraber oraya gittik. Dünyayı sarsan bir olay olmuş, o olayı yaşamak lazım. Dehşet bir gurur duyuyordum katili yakaladığımız için. İl jandarma komutanı, il emniyete teslim ediyoruz deyince benim reddetme şansım yok. Ortak yaptığımız bir operasyondu. Maksat oydu. Sızdırma bizden değil" yanıtını verdi.

SAMSUN HABERLERİ

SIRADAKİ HABER
}