HaberlerTürk Enerji Sen Samsun Başkanı Demir: 'DSİ personelini kategorize ediyor'

Türk Enerji Sen Samsun Başkanı Demir: 'DSİ personelini kategorize ediyor'

Türk Enerji Sen Samsun Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, harcırah ödemeleri konusunda DSİ'yi eleştirererek, ''Yetkili sendikanın teknik altyapıdan yoksun hükümleriyle, DSİ gibi bir kurum maalesef asli işlerini yapan kendi personelini kategorize ediyor'' dedi.

Türk Enerji Sen Samsun Başkanı Demir: 'DSİ personelini kategorize ediyor'

Türk Enerji Sen Samsun Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, yetkili sendika Memur Sen'in bir önceki toplu sözleşme döneminde imzaladığı anlaşmada enerji sanayi ve madencilik işkolunda dayanaksız hükümler olduğunu söyledi.

ÇARPIK MADDELER DÜZELTİLMELİ

Hükümetle birlikte imzalanan son sözleşmenin memurlar için kazanım mı yoksa kayıp mı olduğunun hep tartışıldığını kaydeden Demir, ''Enerji, sanayi ve madencilik İşkolumuzda içi boş maddeler, kısa, yoruma açık ifadeler sebebiyle pek çok çalışan hiçbir haktan faydalanamadı. Kurumlar sürekli Çalışma Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na görüş sormak durumunda kaldı. Örneğin toplu sözleşmenin bir maddesinde 'Madencilik alanında ihtisaslaşmış devlet kuruluşları' olarak kastedilen DSİ gibi kurumlarımızda madencilik faaliyetleri için arazi çalışması yapan personele artırımlı harcırah ödenirken; baraj, sulama tesisi, taşkın tesisi, içmesuyu tesisi, işletme-bakım gibi DSİ yatırımları için sahaya çıkan personele normal harcırah ödendi. Şu an DSİ nezdinde bir barajın malzeme ocağı faaliyeti için yapılan arazi faaliyeti, barajın etüdü ya da yapımı için yapılan arazi faaliyetinden daha önemli görülüyor. Yetkili sendikanın teknik altyapıdan yoksun hükümleriyle, DSİ gibi bir kurum maalesef asli işlerini yapan kendi personelini kategorize ediyor. Milyonlarca liralık su yatırımına imza atan DSİ teknik çalışanları, yaptıkları işin kurumnezdinde neden daha az önemli görüldüğünü merak ediyor. Bizim beklentimiz; memurun haklarını basite indirgeyen Memur-Sen'in aksine, DSİ'nin kurumunun kendi çalışanının hakkına sahip çıkması. Bu hükmün kapsamı genişletilmeli, çarpık olmaktan çıkarılmalı'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}