HaberlerKırıkkale HaberleriKırıkkale'de sanatseverler Azeri gecesinde buluştu

Kırıkkale'de sanatseverler Azeri gecesinde buluştu - Kırıkkale Haberleri

'İki Devlet Bir Millet' projesi kapsamında Ankara Sanat Platformu öncülüğünde buluşan Türk ve Azeri sanatçılar, Kırıkkale'de sanatseverlerle buluştu.

Kırıkkale'de sanatseverler Azeri gecesinde buluştu

Kırıkkale İl Kültür Merkezinde düzenlenen sergi, şiir dinletisi ve konser etkinliklerinde Azeri ve Türk şair, yazar ve sanatçılar Kırıkkalelilere sanat dolu bir gece yaşattı. Etkinlikler, kültür merkezi sergi salonunda açılan sergi ile başladı. Sergide sim sırma ve resim gibi farklı sanat dallarından sergilenen eserler ilgi gördü. Kırıkkale Oğuz Boyu Dernekleri Federasyonu ve Ankara Sanat Platformu tarafından organize edilen etkinlik, kültür merkezi gösteri salonundaki şiir dinletisi ve halk müziği konseri ile devam etti. Etkinlik boyunca Azeri şairler ödüllü şiirlerini Kırıkkalelilere sundu.
Ankara Sanat Platformu Kurucusu ve 'İki Devlet Bir Millet' projesinin fikir sahibi Sultan Özateş, proje ve sanat platformu hakkında şöyle konuştu:
'Ankara Sanat Platformunu gönüllü üyelerden kurduk. İçimizde ressamlar, şairler, yazarlar, Türk el sanatları tasarımcıları var. Bizler, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımıza sahip çıkıyoruz. Onları yeniden üreten altın ellerle buluşturuyoruz, ustaları ve çırakları bu sayede bir araya getiriyoruz. El sanatları unutuldu, ev hanımlarını yeniden canlandırmayı vizyon edindik. Bir yandan da Türklük kültürüne ve bizim örf, adetlerimiz ve ananelerimize sahip çıkan şair ve yazar kalemleri arıyoruz. Burada bütün arkadaşlar kendi imkanlarımızı birleştirdik, herkes kendi imkanları ile kendi sergisine sahip çıkıyor. Hiç kimseye muhtaç olmadan başka yerlere misafir oluyoruz. Kırıkkale Oğuz Boyları Dernekleri Federasyonunun ev sahipliğinde bizler Kırıkkale'ye davet edildik. Çok değerli valimiz, belediye başkanımız ve burada çok değerli insanlarla karşılaştık. Geldiğimizden beri 50 kişilik heyetimiz, yemeğinden tutun ikramına kadar, buradaki açılışımız sergi salonuna kadar bizi kimseye muhtaç etmediler ve gönlümüz çok hoş. Hepimiz Türkiye ve Azerbaycan'a yad ettiğimiz şiirlerimizle, selam verip hoş bir seda bırakmak amacındayız, Türk sevdalısıyız ve Türk kültürünün yok olmasına asla izin vermeyeceğiz. Bizler de üretiyoruz, bizim farkımıza varın, doğru insanlarız, halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olacak kişileri tanıtıyoruz.'
Etkinliğe ayrıca Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve Kırıkkale Oğuz Boyu Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali İhsan Akkaya katıldı.

Kırıkkale’de sanatseverler Azeri gecesinde buluştu

SIRADAKİ HABER
}