HaberlerAyvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı: 'Çiftçiyi sıcak vurdu'

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı: 'Çiftçiyi sıcak vurdu'

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, 2017 yılında çiftçinin fındıktan büyük umutları olduğunu ancak günlerdir süren aşırı sıcakların ürüne büyük zarar verdiğini söyledi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı: 'Çiftçiyi sıcak vurdu'

Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanlarının mahallelerde yaptığı arazi çalışmalarında fındığın yüzde 30'unun tam olgunlaşmadan döküldüğünü ifade eden Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, üreticiyi zorlu bir sürecin beklediğini dile getirdi.

ÜRETİCİ ENDİŞELİ

Rekolte tahmini yapılırken hava şartlarının hesaba katılması gerektiğini ifade eden Avcı, fındığın çuvala girmeden yapılan tahminin her zaman olduğu gibi çiftçinin aleyhine sonuçlandığını söyledi. Avcı, "Çiftçi borçlarının 6 yıldır faizli olarak erteleniyor ancak bu geçici bir çözüm. Borçlar faizsiz olarak 18 aydan aşağı olmamak kaydıyla yapılandırılmalı ve bu yapılandırmaya özel bankalar da dahil edilmeli" dedi.

ZAMANINDA DEVREYE GİRMELİ

Aşırı sıcak nedeniyle zarar gören bahçelerin toparlanması için en az 2-3 yıl geçmesi gerektiğini belirten Avcı, "Mağduriyetin giderilebilmesi için devletimizin çiftçiye mutlaka sahip çıkması gerekmektedir. Hasat döneminin başlamasına rağmen TMO’nun fındık alıp almayacağına dair bir açıklamada bulunmaması, üreticiyi daha da endişelendirmektedir. 2016 yılında olduğu gibi TMO adet yerini bulsun diyefındık almaya kalkarsa, bundan çiftçinin hiçbir menfati olmaz. Önemli olan TMO'nun zamanında devreye girip çiftçiyi alevereci dalevereciden kurtarmasıdır" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}