Taşeron işçi aldatılıyor

TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, taşeron işçilere kadro verilmesi tasarısında aldatmaca olduğunu belirterek, ''En büyük zararı belediyelerde çalışan taşeron işçiler görecek'' dedi

Taşeron işçi aldatılıyor

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Samsun Şubesi Başkanı Suat Yıldız, belediyelerde çalışan taşeron işçilerinin hükümetin açıkladığı haliyle kadroya alınmayacağını ve yine özel şirketlerde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Yılmaz, ''Bu durumda Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan bin 800 taşeron işçinin sadece 150-200'ü kadro alacak'' dedi.

BİN 800 TAŞERONA NE OLACAK?


Seçimden önce hükümetin vaadinin tüm taşeronları kapsadığını ifade eden Yıldız, ''Yerel yönetim şirketlerinde çalışan taşeron işçiler için, belediyelerde kurulacak olan şirketlerde istihdam edileceğinden bahsediliyor. Zaten il özel idare ve belediyelerde çalışanların yüzde 80’ni bu kurumların kurdukları şirketlerde çalışıyor. Dolayısıyla hükümet aslında il özel idarelerinde ve belediyelerde çalışanlara kadro vermiyor. Şu aşamada taşeron çalıştırmanın büyük bir bölümünü istihdam eden belediye çalışanları kamu iktisadi teşebbüsü kapsamında çalışan taşeronlardan ayrı tutuluyor. Burada en büyük zararı belediyelerde çalışan taşeron işçiler görecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 3 belediye firmasında çalışan 1800 taşeronu var. Bir de bu sayının yüzde 10'nunu oluşturan dışarıdan aldığı hizmet alanında çalışanlar var. Bu tabloda kadroya alınacak belediyede kişi sayısı 150-200'ü geçmeyecek. Diğerlerinin şirketlerde istihdamı devam edecek. İşte burada aldatmaca var. Yerelde baktığımızda bin 800 kişinin de diğer kamu işçisi ve kamu haklarından yararlanmasını istiyoruz. Ümidimiz, tasarı oluştururken bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Lokantada tüp patladı 3 yaralı

1 Lokantada tüp patladı: 3 yaralı

Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

2 Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

Turgutluda iki köy boşaltıldı

3 Turgutlu'da iki köy boşaltıldı

Sakaryada dev uyuşturucu operasyonu

4 Sakarya'da dev uyuşturucu operasyonu

Kadirlide silahlı saldırı 1 ölü, 1 yaralı

5 Kadirli'de silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

6 Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

Selçukta kaza 1 ölü 1 yaralı

7 Selçuk'ta kaza: 1 ölü 1 yaralı

Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

8 Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

9 Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti: 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

Kadıköyde Feci Kaza 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı

10 Kadıköy'de Feci Kaza: 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı


SIRADAKİ HABER