HaberlerFrankfurt HaberleriAlmanya'daki seçimlerde dört parti üçüncülük için yarışacak

Almanya'daki seçimlerde dört parti üçüncülük için yarışacak - Frankfurt Haberleri

FRANKFURT (İHA) – Almanya'da yapılan kamuoyu araştırmaları, 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde Angela Merkel'in partisinin birinci, Martin Schulz'un partisinin ikinci olacağını öne sürdü. Seçimlerden üçüncü parti olarak çıkmak için ise dört partinin kıyasıya yarışacağı belirtildi.

Almanya'daki seçimlerde dört parti üçüncülük için yarışacak

Almanya genel seçimler için 24 Eylül'de sandık başına gidecek. Partiler seçim öncesinde iddialarını sürdürürken, kamuoyu araştırmaları partilerin seçimde alabilecekleri sıralamayı ortaya koydu. Kamuoyu araştırmaları sonuçlarına göre, genel seçimlerde Angela Merkel'in başbakan adayı olduğu CDU/CSU partileri ilk sırada, Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz'un başbakan adayı olduğu SPD partisi ikinci sırada yer aldı. Seçimlerde, Yeşiller (Die Grüne), Sol Parti (Die Linke), Liberaller (FDP) ve Aşırı Sağcılar'ın (AfD) üçüncülük için yarışacak.
Son yapılan kamuoyu araştırmalarında 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerinin galibinin Angela Merkel'in başbakan adayı olduğu Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) olacağı ifade edilirken, Merkel'in partisinin yüzde 37 ile yüzde 40 arasında oy alması bekleniyor. İkinci sırayı alması öngörülen Sosyal Demokrat Parti 'nin (SPD) ise yüzde 23 ile 24 oy alması bekleniyor.
Anketlere göre, Yeşiller Partisi'nin (Die Grüne) oy oranı yüzde 7-8, Almanya için alternatif parti Aşarı Sağcılar (AfD) da aynı oy oranına sahip olacak. Sol Parti (Die Linke) partisinin oy oranı ise yüzde 7 ile 9 oranında seyrediyor. Anketlere göre, 2012 genel seçimlerinde yüzde beşlik seçim barajını aşamadıkları için meclise giremeyen Liberaller'in (FDP) bu kez barajı aşabilecekleri ve yüzde 7 ile 9 arasında oy alabilecekleri gözüküyor.
1949 yılından beri Almanya'da yapılan genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelemedi. Ülke hep koalisyon hükümetleri ile idare edilmişti. Kamuoyu yoklamalarına göre, 24 Eylül'den sonra da Almanya'da koalisyon geleneği bozulmayacak.

Almanya’daki seçimlerde dört parti üçüncülük için yarışacak

SIRADAKİ HABER
}