HaberlerKocaeli HaberleriDeprem şehitleri Gölcük'te anıldı

Deprem şehitleri Gölcük'te anıldı - Kocaeli Haberleri

Marmara depreminin 18. yıl dönümünde, depremin merkez üssü olan Gölcük'te hayatını kaybedenler deprem şehitleri anıtı önünde düzenlenen etkinlikle anıldı. Vatandaşlar o gece yaşadıklarını anlattı.

Deprem şehitleri Gölcük'te anıldı

Depremin büyük yıkıma yol açtığı Gölcük Kavaklı sahilinde, depremin 18. yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Depremin meydana geldiği an olan 03.02'de vatandaşlar, büyük kayıpların yaşandığı Kavaklı sahilindeki deprem şehitleri anıtı önünde toplandılar. Anma törenlerine Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve vatandaşlar katıldı. Sahili dolduran vatandaşlar, o gece yaşamını yitirenler için dualar ederek, Körfez sularına karanfil attılar.
Anma töreninde konuşan ve depremin Gölcük halkını hazırlıksız yakaladığını dile getiren Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, 'Bunun sonucunda da büyük bir bedel ödedik. Gölcük özeline baktığımızda 6 bine yakın insanımız deprem şehidi oldu. Bir o kadar yaralı, engelli insanlarımız oldu. Bugün 18. yılında şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Mutlaka bu anma etkinliklerine biz ısrarla devam edeceğiz. Bunun iki amacı var. Biri şehitlerimizi rahmetle anmak diğeri de malumunuz Türkiye deprem coğrafyası ve deprem bilinci ile şuurunun oluşması en büyük arzu ve isteğimiz' dedi.
Anma törenine katılan depremzedelerden Ali Osman Çınarer ise o gece nasıl enkaz altından kurtulduklarını anlayamadıklarını dile getirdi. Çınarer, 'Her sene buraya gelmeye çalışıyoruz. Unutamıyoruz yani. Etrafımızdan çok ölenlerimiz oldu. Akrabalarımız öldü. Biz nasıl çıktığımızı anlamadık. Çıktık ama sonradan hayretler içinde kaldık. Eşyalarımız, evimiz berbat haldeydi. Allah korudu o şekilde çıktık' diye konuştu.
Çınarer'in eşi İsmigül de uyandığında yatak odasının penceresinin üzerinde olduğunu söyleyerek, 'Tabi çok acı günler geçirdik. Amcam, oğlu, yengem öldü. Çocukları kaldı 3 tane. Bir tanesi enkz altından çıktı. Çok kötüydü. 3 aylık çocuğum vardı o zaman. Çadırlarda kaldık çok perişanlık çektik. o gece depremi çok hatırlamıyorum. Sadece uyandığımda yatak odasının camını üzerimizde gördüm. Hep aklımızda tabi ki de. Aradan 18 yıl geçmesine rağmen sanki dünmüş gibi aklımızda hala' şeklinde konuştu.
Deprem gecesi enkaz altından 10 kişinin çıkarılmasına yardımcı olduğunu anlatan Müjgan Kaya da, 'Hayatta olanlar beni mutlu ediyor. En azından kendimi bir işe yaramış gibi görüyorum ve suçlamıyorum. Diyorum ki en azından bir can kurtardım. 11 sene başka bir yerde yaşadım ve onların ruhu beni çok rahatsız etti. Tekrar Kavaklı'ya geldim ve çok mutluyum. En azından hatırılarım acı da olsa geçerken 'Allah rahmet eylesin' diyorum' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından anma törenine katılanlar deprem şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Katılımcılar daha sonra Deprem Şehitleri Anıtına çelenk bırakarak Körfez denizine ölenler için karanfil attılar.

Deprem şehitleri Gölcük’te anıldı

SIRADAKİ HABER
}