Vatandaşlara kurban uyarısı! O hayvanları satın almayın

Samsun-Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, 'Çevreye karşı aşırı tepkili veya duyarsız, tüyleri karışık, bakışları ve dış görünümü cansız, salya ve burun akıntısı olan hayvanların kurban edilmesi doğru değil' dedi

 Vatandaşlara kurban uyarısı! O hayvanları satın almayın

Samsun-Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlık alacak vatandaşlara uyarılarda bulunarak dikkat edilmesi gereken kriterler hakkında bilgi verdi. Sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu, küpesi, kimliği ve aşı kayıtları olan hayvanların tercih edilmesi gerektiğini belirten Çetinkaya, hasta hayvanlarının almasının ise doğru olmadığını kaydetti.

KÜPESİ VE KİMLİĞİ OLMALI

Kurban kesiminde temizlik ve sağlık kurallarına uyulmasının önem taşıdığını vurgulayan Çetinkaya, kurbanlık hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu, küpesi, kimliği ve aşı kayıtlarının bulunması gerektiğini kaydetti. Öncelikle hayvanın hasta olmaması ve yaş koşulunun yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çetinkaya, “Büyükbaş hayvanlar en az iki, küçükbaş hayvanlar en az bir yaşında olmalıdır. Dişi hayvansa gebe olmamalıdır. Çevreye karşı aşırı tepkili veya duyarsız, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünümü cansız, yeni doğum yapmış, çok zayıf, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, salya, burun akıntısı ve pis kokulu ishali ile yüksek ateşi bulunan hayvanların alınarak kurban edilmesi doğru değil” ifadelerini kullandı.

İŞİN EHLİ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Çetinkaya, hayvan sahiplerinin, hayvanlarını satış yapacakları yatış yerlerine getirene kadar onların refahını akıllarından çıkarmaması gerektiğini dile getirerek, hem dini açıdan hem de hayvan sağlığı açısından kurbanlıklara eziyet edilmemesi gerektiğini belirtti. Çetinkaya, “Kurbanlık hayvanların kesiminde öncelikle veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen şartları çok daha iyi olan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya kurban için geçici kesim alanı olarak düzenlenen yerlerin tercih edilmesi gerekiyor. Kurban Bayramı’nda görev alan kasapların işinin ehli olması çok önemli. Kasaplar hayvanın acı çekmeden kesimini ve kesimi takip eden sürecin sonrasında kanının iyice akıtılması gerektiğini, kesim hijyeninin önemini bilerek çalışmalı” diye konuştu.

ETLERİ 5-6 SAAT BEKLETİN

Kurban etlerinin iyi muhafaza edilmemesi halinde kısa süre içerisinde bozulabileceğini aktaran Çetinkaya, kurban etlerinin parçalar halinde temiz kaplara konulması gerektiğini belirterek, “Önce güneş görmeyen serin yerde 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilerek sıcaklığının düşmesi sağlandıktan sonra buzdolabına kaldırılmalı. Etlerin saklama süresinin buzdolabı koşullarında 5 veya 6 gün olduğunu unutmayalım. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda eski 18 derecede muhafaza edilmeli. Her dini vazifede olması gerektiği gibi duyarlı, sabırlı, insanlığın bir an dahi unutulmadan, hayvanlara karşı bilinçli davranılmalı” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Sevgilisi tarafından alıkonulup 5 gün tecavüze uğradığını iddia etti

1 Sevgilisi tarafından alıkonulup 5 gün tecavüze uğradığını iddia etti

Günlük kullanılan apartlara şok baskınlarda ceza yağdı

2 Günlük kullanılan apartlara şok baskınlarda ceza yağdı

Zamlar eziyete dönüştü

3 Zamlar eziyete dönüştü

Alkollü şahıs evini yaktı

4 Alkollü şahıs evini yaktı

Markete giren silahlı hırsızlar güvenlik kamerasına takıldı

5 Markete giren silahlı hırsızlar güvenlik kamerasına takıldı

26 öğretmenden vefa örneği

6 26 öğretmenden vefa örneği

Kahramanmaraş'ta zincirleme kaza: 1 ölü,3 yaralı

7 Kahramanmaraş'ta zincirleme kaza: 1 ölü,3 yaralı

Çocuk hakkı kağıt üzerinde

8 Çocuk hakkı kağıt üzerinde

Ankara'da mevsimin ilk karı yağdı

9 Ankara'da mevsimin ilk karı yağdı

Tribünler neden boş?

10 Tribünler neden boş?


SIRADAKİ HABER