Fındık: Fındık üreticisi perişan oldu

Fındık: CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, fındık üreticisinin ürününün karşılığını alamamasından dolayı perişan olduğunu söyleyerek, ''TMO fındık fiyatını yüksek gösterebilmek için 10.5 olarak açıkladı ama aslında üreticinin eline kilo başına 8.5-9 lira geçecek'' dedi.

Fındık üreticisi perişan oldu

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, hükümetin fındık alımı konusundaki fiyat politikasını eleştirdi. Fındıkla uğraşan çiftçinin zor durumda bırakıldığını söyleyen Zeybek, ''Fındık fiyatlarına önlem alınmadığı sürece Türkiye ve Karadeniz ekonomisi etkilenecek'' ifadelerini kullandı.

KAMUOYU MANİPÜLE EDİLİYOR

Türkiye'de fındığa sahip çıkılmadığını ve fındıkla istihdam sağlayan insanların da zor durumda bırakıldığını kaydeden Zeybek, ''TMO'nun 10.5 lira olarak açıkladığı rakam gerçekçi değil. Fiyatları doğru açıklamalılar. Fiyatı yüksek gösterebilmek için 10.5 olarak açıklıyorlar ancak bu doğru değil. Yüzde 8 stopaj ve diğer vergileri kesince vatandaşın eline 8.5-9 lira geçecek. Üstelik fındık alırken de 1 ay sonrasına gün veriyorlar. Günde 50 ton fındık alacağız diyorlar ama özel sektör günde 5 bin ton fındık alıyor. kamuoyu fındık alımı yapılıyor diye manipüle ediliyor'' dedi.

EKONOMİ ETKİLENİR

Fındıktan kesilen yüzde 8'lik stopajın aslında üreticinin sorunu olmadığını belirten Zeybek, ''Fındık üreticisi tamamen kendi haline bırakılmış, sahipsiz durumda. Bazen bu fiyat politikasını gördükçe yabancı şirketle hükümetin ortak olduğu konusunda kaygılanıyoruz. Türkiye'deki fındığın fiyatını belirleyen hükümet değil, o yabancı şirket. Bunun bir an evvel önüne geçilmeli. Fındık politikasından birçok kesim etkileniyor. Bunun önüne sadece hükümetin önlem almasıyla geçilebilir. Bu önemler alınmadığı sürece, bu sene Türkiye ve Karadeniz ekonomisi etkilenecek. Tarım üreticisi kendi haline terk edildi ama aynı zamanda tarımsal ürünler de ithal edilen bir durumdayız. Üretim yapıp kar edemez durumda olan çiftçi artık arazisini ekmiyor. Fındık üreticisiyle biraraya geldik, perişan durumdalar. Rekolte fazla gibi görünse de ürün sıcaklardan çok etkilendi ve azaldı. işçi ücretleri 70-100 lira arasında değişiyor, vatandaş bundan nasıl kar edecek?'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

1 Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

2 İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

3 Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

4 Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

5 Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

Samsun'da 'Kara Cuma'ya rağbet yok

6 Samsun'da 'Kara Cuma'ya rağbet yok

Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

7 Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

Cezaevine girmemek için kendini vurdu

8 Cezaevine girmemek için kendini vurdu

13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

9 13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

Samsun'da torbacı tutuklandı

10 Samsun'da torbacı tutuklandı


SIRADAKİ HABER