Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Zirai don Samsun'u teğet geçti

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 750 metre ve yukarısındaki alanlarda hafif manada don olaylarının görüldüğünü açıkladı.

Zirai don Samsun'u teğet geçti

Sıcak geçen Şubat ayının ardından bazı bitki çeşitleri mevsimleri şaşırarak çiçek ve karanfil açtı.

Mart ayında oldukça soğuk geçen hava sıcaklıkları özellikle Ordu ve Giresun’un yüksek kesimlerinde fındıkta zirai dona yol açtı. Mart ayının bitmesine sayılı günler kalırken, İl Müdürü Kadir Güven, don olayının belli kesimlerde fındık ve erik üzerinde görüldüğünü ifade etti.

“SAMSUN’DA 750 METRE VE YUKARISINDA ÇOK HAFİF MANADA DON GÖRÜLÜYOR”

Don olayının çok az yerlerde etkili olduğunu dile getiren Kadir Güven, “Şu anda Samsun’da 750 metre ve yukarısında çok hafif manada don görülüyor. Ama ürünleri ciddi manada etkilediği yönünde bir belirti yok. Erik ve fındık ağaçlarının dışında diğer ürünlerde herhangi bir açma durumu söz konusu olmadı. Cevizler daha sürgün oluşturmadığı için onlarda da bir uyanma yok. Don olayı kısmen fındıkta oluşabilir. Hava sıcaklıkları bu haftadan itibaren normale dönüyor. İlgili arkadaşları önümüzdeki hafta tespite göndereceğiz. Salıpazarı, Terme, Ayvacık’ın üst kısımlarında zirai don olayının olmasını bekliyoruz. Onun da toplamdaki ürün bazında oranı, meteorolojiden aldığımız bilgilere göre hafif diye geçiyor. Bu da çok ciddi manada bir sıkıntıya yol açmayacak” dedi.

“UYARILAR TARIM SİGORTASI YAPTIRANLARIN SAYISINI ARTTIRDI”

Yapılan uyarıların çiftçiler tarafından dikkate alındığını vurgulayan Güven, “Samsun’da 62 bin civarında çiftçimiz var. Özellikle potansiyel bölgelerdeki çiftçilerimize zirai don uyarılarını çektik. 5 Mart’tan önce üreticilere don riskine karşılık sigorta yaptırmalarını önerdik. Poliçe sayısı da oldukça fazla. Az da olsa don olaylarından etkilenen çiftçilerden sigorta yaptıranlar zararlarının karşılığını alabilecekler. Ondan dolayı da çok sayıda üretici mağduriyeti söz konusu olmayacaktır. Bu uyarılar neticesinde TARSİM’e olan ilgi oldukça yoğun oldu” diye konuştu.

TARSİM, yetkililerinden edinilen bilgiye göre, zirai don için sigorta yaptıran çiftçi sayısının Nisan ayının sonunda netlik kazanacağı öğrenildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsuna katma değer sağlayacağız

9 Samsun'a katma değer sağlayacağız

AK Parti Samsun Milletvekili  Köktaş Son mührü halk vuracak

10 AK Parti Samsun Milletvekili Köktaş: 'Son mührü halk vuracak'


SIRADAKİ HABER