Zirai don Samsun'u teğet geçti

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 750 metre ve yukarısındaki alanlarda hafif manada don olaylarının görüldüğünü açıkladı.

Zirai don Samsun'u teğet geçti

Sıcak geçen Şubat ayının ardından bazı bitki çeşitleri mevsimleri şaşırarak çiçek ve karanfil açtı.

Mart ayında oldukça soğuk geçen hava sıcaklıkları özellikle Ordu ve Giresun’un yüksek kesimlerinde fındıkta zirai dona yol açtı. Mart ayının bitmesine sayılı günler kalırken, İl Müdürü Kadir Güven, don olayının belli kesimlerde fındık ve erik üzerinde görüldüğünü ifade etti.

“SAMSUN’DA 750 METRE VE YUKARISINDA ÇOK HAFİF MANADA DON GÖRÜLÜYOR”

Don olayının çok az yerlerde etkili olduğunu dile getiren Kadir Güven, “Şu anda Samsun’da 750 metre ve yukarısında çok hafif manada don görülüyor. Ama ürünleri ciddi manada etkilediği yönünde bir belirti yok. Erik ve fındık ağaçlarının dışında diğer ürünlerde herhangi bir açma durumu söz konusu olmadı. Cevizler daha sürgün oluşturmadığı için onlarda da bir uyanma yok. Don olayı kısmen fındıkta oluşabilir. Hava sıcaklıkları bu haftadan itibaren normale dönüyor. İlgili arkadaşları önümüzdeki hafta tespite göndereceğiz. Salıpazarı, Terme, Ayvacık’ın üst kısımlarında zirai don olayının olmasını bekliyoruz. Onun da toplamdaki ürün bazında oranı, meteorolojiden aldığımız bilgilere göre hafif diye geçiyor. Bu da çok ciddi manada bir sıkıntıya yol açmayacak” dedi.

“UYARILAR TARIM SİGORTASI YAPTIRANLARIN SAYISINI ARTTIRDI”

Yapılan uyarıların çiftçiler tarafından dikkate alındığını vurgulayan Güven, “Samsun’da 62 bin civarında çiftçimiz var. Özellikle potansiyel bölgelerdeki çiftçilerimize zirai don uyarılarını çektik. 5 Mart’tan önce üreticilere don riskine karşılık sigorta yaptırmalarını önerdik. Poliçe sayısı da oldukça fazla. Az da olsa don olaylarından etkilenen çiftçilerden sigorta yaptıranlar zararlarının karşılığını alabilecekler. Ondan dolayı da çok sayıda üretici mağduriyeti söz konusu olmayacaktır. Bu uyarılar neticesinde TARSİM’e olan ilgi oldukça yoğun oldu” diye konuştu.

TARSİM, yetkililerinden edinilen bilgiye göre, zirai don için sigorta yaptıran çiftçi sayısının Nisan ayının sonunda netlik kazanacağı öğrenildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

1 Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

2 Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

Samsun'da Demet öğretmene vefa

3 Samsun'da Demet öğretmene vefa

Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

4 Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

Ufuk Budak Almanya'da

5 Ufuk Budak Almanya'da

 İlkel ulaşım Meclis'te

6 İlkel ulaşım Meclis'te

Samsunspor'da personele 1 ay maaş

7 Samsunspor'da personele 1 ay maaş

Samsun'da tavuk hırsızlığı

8 Samsun'da tavuk hırsızlığı

Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

9 Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

Gözler Beşir'de

10 Gözler Beşir'de


SIRADAKİ HABER