Samsun Haber: Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

Samsun Haber: Samsun Valisi Osman Kaymak, okullarda gerçekleşecek disiplin olaylarından okul müdürünün sorumlu olduğunu belirterek, ''Öğrencinin terbiye amacıyla hafif okşanması konusunda rahat olun. Veliler 'Öğrencimizi dövdü' diye şikayet edebilir ama öğretmen psikopat değilse ve terbiye için bunu yapmışsa biz öğretmenin yanındayız'' dedi.

Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 22-24 Ağustos tarihlerinde Samsun'da görev yapan tüm okul müdürlerine verilecek olan “Geleceğin Eğitiminde Yönetici Rolleri” isimli Yönetim ve Liderlik Eğitimi'nin açılış programı gerçekleşti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan açılışa Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

YENİDEN ÜNİVERSİTE AMFİLERİNE DÖNDÜK

Okul yöneticilerinin eğitilmesi, kapasitelerinin arttırılması için bir dizi faaliyet içinde olacaklarını söyleyen Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, ''Samsun Maarif Hareketi içerisinde yönetici niteliklerinin artırılmasını önemsiyoruz. Çünkü bir arada yaşayan ve ortak bir hedefe ulaşmak için bir araya gelmiş kişilerin işbirliği yapması, ortak hedefe ulaşması yönünde tüm çalışanları yönlendirebilecek en etkili gücün yöneticilerimiz olduğunun farkındayız. Üniversitemizle bir protokol imzaladık. Bilimin teorisinin kurulduğu yuvaya dönmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Aslında bir taraftan sizi şehirden koparak yeniden üniversite amfisine taşıyoruz. Bundan 20-30 yıl önce mezun olduğumuz salonlara yeniden dönüyoruz, bu amfinin kokusunu tekrar alacağız. Bunun çok bereketli ve verimli olacağını düşünüyorum'' dedi.

DİSİPLİNİ ÖNEMSEYİN

Okullarda yaşanacak disiplin sorunlarında okul müdürünün sorumlu olduğunu kaydeden Vali Osman Kaymak, ''Müdür okuluna hakimse, veliyle ve öğrenciyle çok güzel bir diyalog kurmuşsa sorun yaşanmamalı. Hiç yaşanmamalı demiyorum, olursa kendinizi sorgulamalısınız. Biz de sorgularız. Bu söyleyeceğim yanlış anlaşılmasın ama eskiden olduğu gibi öğrencinin terbiye amacıyla hafif okşanması konusunda rahat olun. O konuda şikayet edilebilir, malum insanlar en küçük şikayette 'Öğretmen öğrencimizi dövdü, kulağını çekti şikayetçiyim' diye dilekçe yazıyor valiliğe. Eğer öğretmen psikopat değilse, terbiye amaçlı ve çocuğun geleceği için sınıfında bunu yapmışsa biz bu konuda her zaman öğretmenin ve sizin yanınızdayız. Disiplini çok önemseyin. Okul müdürünün her şey haberi olacak. Müdür okuldan habersizse, kavga gürültü başlamış okul birbirine girmiş, sonra bu olay nereden çıktı diye suçlu arıyoruz. Bazı olaylara vaktinde müdehale edilmesiyle, önü alınabilir'' ifadelerini kullandı.

PROFESÖRLER DENEYİM PAYLAŞACAK

Üç gün sürecek program dahilinde Prof. Dr. Aytaç Açıkalın “Okulu Kültürel Boyutta Yöneltmek”, Prof. Dr. Hasan Onat “Din, Akıl, Bilim ve Medeniyet”, Prof. Dr. Servet Özdemir “Eğitim ve öğretim Liderliği”, Doç. Dr. Mustafa Yavuz “Öğrenme Liderliği ve Araştıran Okul”, Yrd. Doç. Dr. Esat Şanlıyla kurumlarda “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri" alanlarında tecrübelerini ve bilgilerini kurum yöneticileriyle paylaşacak.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

1 Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

2 İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

3 Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

4 Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

5 Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

Samsun'da 'Kara Cuma'ya rağbet yok

6 Samsun'da 'Kara Cuma'ya rağbet yok

Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

7 Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

Cezaevine girmemek için kendini vurdu

8 Cezaevine girmemek için kendini vurdu

13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

9 13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

Samsun'da torbacı tutuklandı

10 Samsun'da torbacı tutuklandı


SIRADAKİ HABER