HaberlerSamsun HaberleriSamsun Atletizm Stadı yıkımına büyük tepki

Samsun Atletizm Stadı yıkımına büyük tepki - Samsun Haberleri

İşitme Engelliler Olimpiyatları için yenilenen İlkadım Atletizm Stadı'nın ısınma alanının yıkım çalışmaları, sporcu ve antrenörlerin tepkileri eşliğinde Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerince dün de devam etti

Samsun Atletizm Stadı yıkımına büyük tepki

1 MİLYON 100 BİN TL'LİK YIKIM

Dünya'nın en büyük 3'ncü ve Türkiye'nin tarihindeki en büyük spor organizasyonuİşitme Engelliler Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Samsun'da, artık uluslararası atletizm yarışları olamayacak. Olimpiyatlar için yenilenenİlkadım Atletizm Stadı'na, uluslararası organizasyon düzenlenebilmesi için gerekli olan ısınma alanı yapıldı. Samsun Müzesi'nin yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilen alana 1 milyon 100 TL maliyetle geçici olarak yapılan atletizm ısınma sahası,Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Samsun atletizm camiası yıkıma tepki gösterirken, İlkadım Atletizm Stadı’nın altındaki antrenman salonlarının uluslararası organizasyonlar için yetersiz olduğu söyledi. Yıkımın devam ettiği esnada sporcular koşu ve uzun atlama yaptı. Koşu bantlarını söken antrenör ve sporcular, başka zeminlerde değerlendirmek istediklerini belirtti.

ATLETİZM STADI ATIL KALIR

Yıkılan ısınma sahasının tekrar atletizme kazandırılmasını istediklerini ifade eden Atletizm Samsun İl Temsilcisi Sakin Güneş, "Spor Kenti Samsun'da birçok yatırımlar yapıldı. Biz buranın yapılmasını 3 yıl bekledik. Bu süreçte Samsun'da atletizm 3 yıl geriye gitti. Tam tesislere kavuştuk derken, atletizm sahasının yanında yer alan ısınma sahamız maalesef yok edildi. Çok üzgünüz. Bunun böyle olacağını baştan beri biliyorduk ama içimizde hep bir umut vardı. Uluslararası ve ulusal müsabakaların yapılabilmesi için ısınma sahası şart. Isınma sahası olmadığında federasyonlar buralara yarışma vermiyor. Burası atıl durumda kalır. Büyükşehir Belediye Başkanımız sporu seven bir insan. Ondan burayı kalıcı olarak atletizme bırakmasını istiyoruz" dedi.

"GEÇİCİ OLARAK VERMİŞTİK"

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, bir bardak suda fırtına kopartıldığını belirterek, "İşitme Engelliler Olimpiyatları düzenlenmeden önce Spor Genel Müdürlüğü bizimle görüştü. İlkadım Atletizm Sahası’nın yanına geçici olarak ısınma sahası yapmak istediklerini ve olimpiyatlardan sonra sökeceklerini söylediler. Olimpiyatların ülkemiz için önemli olduğundan biz de resmi olarak, 'olimpiyatlar bitince eski haline getirmeniz kaydıyla geçici olarak size veriyoruz' dedik. Olimpiyatlar bitti ve yerin eski haline getirilmesi gerekiyor. Orası Spor Genel Müdürlüğünün yeri değil. Samsun Müzesi yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmiş bir yer. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olan bir yeri Spor Genel Müdürlüğüne verebilir mi? Müteahhidin orada çalışma yapılması için oranın kaldırılması gerekiyor. Biz de Spor Genel Müdürlüğüne yerin sökülmesi gerektiğini söyledik. Onlardan bir cevap gelmeyince biz de yeri müze müteahhidine teslim etmek için orayı sökmek zorunda kaldık. Atletizm Sahası’nın altında sporcuların ısınabilmeleri için antrenman sahası zeten var" diye konuştu.

Tugay BAŞSAN

SIRADAKİ HABER
}