Eczacıların protokol tepkisi

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ilaca ayrılan dar bütçe nedeniyle eczacıların zor durumda olduğunu belirterek, ''1 Nisan'a kadar protokol imzalanmazsa, SGK'lı hastalara eskisi gibi ilaç veremeyeceğiz'' dedi

Eczacıların protokol tepkisi

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, 2009 yılından bu yana uygulanan 'global bütçe' uygulamasıyla oluşturulan dar bütçe karşısında eczacıların zor durumda olduğunu ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumuyla (SGK) yeni bir protokol imzalamaya çalıştıklarını kaydeden Karacan, ''Taleplerimizin karşılanmaması durumunda sözleşmeden imzamızı çekeceğiz'' diye konuştu.

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ ANKARA'DA
Ekonomik göstergelerin eczacılar üzerinde baskısı olduğunu söyleyen Karacan, ''İlaca her yıl 15-16 milyon TL ayırılıyor. Nüfüs artıyor, kapsadığımız SGK şemsiyesi ve hastalıklar ama bizim bunlara karşı ödediğimiz bedeller büyümüyor. Eczane giderlerimizi düşündüğümüzde, aynı seviyede giden ilaç bedelleri yüzünden eczanesini kapatan, genç yaşında işini bırakan meslektaşlarımız oldu. Biz sağlığın neferleri olarak değerlendirilmek istiyoruz. Taleplerimiz karşılanmadığı durumda sözleşmeden imzamızı çekeceğiz. Eğer yine anlaşma sağlamazsa SGK'lı hastalara eskisi gibi ilaç veremeyeceğiz. Farklı bir prosedür uygulanacak. Sorunun çözülmesini umuyorum, gözümüz kulağımız Ankara'da'' şeklinde konuştu.

8 AYDIR İLAÇ ÜCRETİ ALAMADIK
8 aydır mültecilere verilen ilaç bedellerini alamadıklarını ifade eden Karacan, şu şekilde sürdürdü: ''Şu anda SGK ile bir protokol yapmak istiyoruz. 31 mart akşamına kadar protokol imzalanmaması halinde, hakkımızı arayamayacağımız için artık mültecilere ilaç vermeyi durduracağımızı söyledik. Biz SGK üzerinden verdiğimiz ilaçların karşılığını almak istiyoruz. Şimdiye kadar AFAD daire başkanlığından hiçbir açıklama yapılmadı. Ülkemizde şu an bulunan 2.5 milyon mülteciyi almak yetmiyor. Onların barınması, beslenmesi ve sağlığı bizim için çok önemli.''

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a ağır fatura

1 Samsunspor'a ağır fatura

O sıradan biri olmaz!..

2 O sıradan biri olmaz!..

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

3 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

4 Marsilya, tura göz kırptı

Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

5 Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

6 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

7 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

8 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

9 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

10 Samsun'da bugün hava nasıl olacak?


SIRADAKİ HABER