Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Özgürlüğün Elbisesini Yaptılar

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Ezgi Hakan Verdu Martinez, annesinin anneannesinin Yemen'den Anadolu'ya yolculuğunu seramik kuşlarla diktiği elbiseyle anlattı.

Özgürlüğün Elbisesini Yaptılar

Göklerin özgürlük sevdalıları olarak bilinen kuşlar, huzuru ve barışı temsil ettiği gibi özgürlüğün de simgesi sayılır.

Anneannesinin annesinin Yemen'den Anadolu topraklarına yolculuğunun ardından tutku ve mücadele dolu yaşam hikayesinden esinlenen Ezgi Hakan Verdu Martinez, bu simgeleri farklı coğrafyalarda geçirilen ömürle birleştirip, seramik elbiseye işleyerek ölümsüzleştirdi.

YEMEN'DEN ANADOLU'YA UZANAN YAŞAM MÜCADELESİ
Verdu Martinez, açıklamalarına mavi seramik elbiseyi yaparken esinlendiği hikayeyi anlatarak başladı. Verdu Martinez hikayeyi, '1915'te Türk askeri doktor olan büyük dedesi I. Dünya Savaşı'nda Ankara'dan Yemen'e gönderilir ve orada Yemenli Fatma'ya aşık olur. Evlenirler ve savaş sonunda Anadolu topraklarına dönerler beraber. Türkçe'yi bilmese de umut ve aşk dolu kalbiyle eşiyle gelmeyi kabul eden Fatma Hanım aşkı uğruna memleketini terk etmiştir. Bedenini ve güzelliğini ortaya çıkaran, ruhunu yansıtan, adeta onun mahremi elbiseleri, kısa süre içinde eşini kaybettikten sonra onun yalnızlığını paylaşır, bedenini sarar sarmalar. Elbiselerinin duruşunda hafif ve ince sesi duyulur, sesinde sonsuz hikâyelerle kendi maneviyatını anlatır' şeklinde anlattı.

'YAŞAMA OLAN BAĞLILIĞI BU SERAMİK ELBİSEYLE ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK İSTEDİM'
Bu çalışmayı yaparken farklı coğrafyalarda geçirilen hayatı, mavinin farklı tonlarında seramik kuşlarla anlatmaya çalıştığını ifade eden Verdu Martinez, elbiseyi 4 ay gibi bir sürede tamamladığını aktardı. Görenlerin esere dokunmak istediğini ama kırılganlığı nedeniyle çekindiklerini vurgulayan Verdu Martinez, 'Annemin anneannesinin kırılgan hassas hikayesine rağmen yaşama olan bağlılığını bu seramik elbiseyle ölümsüzleştirmek istedim. Önce renkli çamurdan tek tek şekillendirdiğim birimleri, pişirdikten sonra tellerle elbise formunda birbirine bağlayarak ördüm. Seramik Sanatçısı Erdinç Bakla bu tarzımdan dolayı beni seramiğin terzisi olarak adlandırıyor. Seramik elbise fikri malzemenin sert ama kırılgan olması, kumaştan çok farklı olması nedeniyle izleyicileri şaşırtıyor. Çağdaş sanatçıların farklı malzemeler kullanarak, düşüncelerini ifade etmede sınırları zorlamasının hayal gücünü zenginleştirdiği kanısındayım' dedi.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Ezgi Hakan Verdu Martinez'in kuş motifleriyle yaptığı eser, yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinliklerde sergileniyor. Ayrıca sanatçının 'www.ezgihakanvmartinez.com' isimli internet sitesinde diğer çalışmaları da yer alıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Karadenizde 11 terörist

2 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

3 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

4 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Samsunspor - Altınordu biletleri satışa çıktı

5 Samsunspor - Altınordu biletleri satışa çıktı

Sürücüsü kalp krizi geçirdi 1 ölü, 4 yaralı

6 Sürücüsü kalp krizi geçirdi: 1 ölü, 4 yaralı

Yalnız değiller

7 Yalnız değiller!..

CHPli Torundan Samsunda Başkanlık eleştirisi

8 CHP'li Torun'dan Samsun'da 'Başkanlık' eleştirisi

Feci kazada 4 genç öldü, 1 genç ağır yaralı

9 Feci kazada 4 genç öldü, 1 genç ağır yaralı

21 Ekim 2016 günlük burç yorumları

10 21 Ekim 2016 günlük burç yorumları