Kanser vakalarında sevindiren gelişme

Türkiye'de, çocukluk çağı kanserlerinden kurtulma oranının yüzde 70'in üstünde olduğunu söyleyen OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Çocuk Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, bazı kanser gruplarında bu oranın yüzde 100'e kadar çıkabildiğini söyledi.

Kanser vakalarında sevindiren gelişme

Erişkinlere göre çocuklarda kanser görülme sıkılığının daha az olduğunu belirten Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, "Çocukluk çağı kanseri başta kan kanseri dediğimiz lösemi olmak üzere, beyin tümörleri, lenf bezi tümörleri, kemik tümörleri, yumuşak doku tümörleri sıklıkla görülen tümörlerdir. Erişkinlerde görülen akciğer kanseri, meme kanseri, kolon kanseri çocuklarda neredeyse hiç görülmez veya çok az görülür. Erişkinlere göre tedavi yöntemleri farklıdır. Tedavide erişkinlere göre çocuklarda daha iyi neticeler alıyoruz. Bu tamamen kanserin türünden kaynaklanıyor. Kanser artık eskiden olduğu gibi ölümcül bir hastalık değil tedavi edilebilir hastalık türüdür. Fakat tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde çocukluk çağı kanserlerde yüzde 80 tedavi sağlanabiliyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 70'in üstünde. Bazı kanser gruplarında bu oran yüzde 100'e kadar çıkabiliyor” dedi.

"SOSYAL HAYATTAN KOPMAMALARI İÇİN ÇOCUKLARI DESTEKLİYORUZ"

Çocuklar için kanserin zor bir tedavi süreci olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, "Uzun süreli tedaviler, ilaçların ağırlığı tedavi sürecini zorlaştırıyor. Bu durum aileleri de etkiliyor. Maddi ve manevi olarak yıpranıyorlar. Tabi aileler çocukları için bu sıkıntılara göğüs geriyor. Biz de tedavi sürecini anne-babayla birlikte yürütüyoruz. Özellikle yatarak uzun süreli tedavi gören çocukların sosyal hayatlarından kopmamaları için eğitimlerine hastane okullarında devam ediyorlar. Hastanelerdeki oyun odalarında çocuklar oyunlarını oynuyorlar. Arkadaşlarıyla kopmamaları için arkadaşlarıyla görüştürüyoruz. Ama hasta olan çocuklarla temas etmelerini istemiyoruz. Eğer okula gidemeyecek pozisyonda ise hastaneden aldıkları raporlarla Milli Eğitim Bakanlığı'nın evde eğitim imkanından faydalanıyorlar. Çocukların diğer sosyal aktivitelerini yapmaları için de gerekli ölçüde destekliyoruz" diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda imzalar an meselesi

1 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

2 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Akif Çağatay Kılıçın acı günü

3 Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü!

Samsunda feci kaza Yaralılar var

4 Samsun'da feci kaza! Yaralılar var

Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı

5 Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı!

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

6 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede

7 Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede!

Sahadan çekilen İranlıları Bakan Bak ikna etti

8 Sahadan çekilen İranlılar'ı Bakan Bak ikna etti

Samsunsporun son rakibi Giresun

9 Samsunspor'un son rakibi Giresun

Samsunda inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

10 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti


SIRADAKİ HABER