HaberlerBakan Elitaş'tan Samsun'a övgü

Bakan Elitaş'tan Samsun'a övgü

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Samsun ziyaretinde, Samsun'un ihracat artışı, kadın istihdamı ve işsizlik oranları konusunda Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarıyı yakalamış olduğunu söyledi.

Bakan Elitaş'tan Samsun'a övgü

Bakan Mustafa Elitaş, Borsan Grup tarafından hizmete açılan Türkiye’nin 2. en büyük entegre kablo fabrikası açılışı için geldiği Samsun’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İlk olarak Samsun Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Elitaş, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin ile görüştü. Vali Şahin, Bakan Elitaş’a ziyaretin ardından tablo hediye etti. Elitaş’ın ziyaretlerinin 2. adresi Samsun Büyükşehir Belediyesi oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bakan Elitaş’a Samsun hakkında bilgi verdikten sonra özel olarak üretilmiş bir çakı hediye etti. Bakan Elitaş, bir sonraki ziyaretini ise AK Parti Samsun İl Başkanlığı’na yaptı. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Bakan Elitaş ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a Samsun ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, AK Parti İl Başkanlığı’nda yaptığı açıklama ile dokunulmaz konusu ve teröristlerin sözcülüğünü yaptığını iddia ettiği milletvekilleri hakkında önemli açıklamalarda bulunda.

Kısa bir selamlama konuşması yapan Bakan Akif Çağatay Kılıç, Bakan Elitaş’a Samsun’daki fabrika açılışına geldiği ve 1 gününü Samsun’a ayırdığı için teşekkür etti.

“MİLLETVEKİLLİĞİ YERİNE TERÖRİSTLİK YAPMALARINI SİNDİREMİYORUM”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ‘verdiği sözlerden çark eden birisi’ olarak nitelendiren Bakan Elitaş, “Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili olarak bir konu var. Bunu daha önce Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı tarafından ‘Herkesin dokunulmazlığı kalksın’ diye bir iddiayla ortaya çıkınca, Sayın Başbakanımız da ‘Madem öyle buyurun hodri meydan. Bugüne kadar olan bütün dokunulmazlık dosyalarını biz kaldıralım’ dedi. Anayasa’nın 83. maddesini geçici bir süreyle uygulanmamasıyla ilgili teklifte bulundu. 2 kere grup başkanvekili arkadaşımız, CHP Grup Başkanvekili ile konuşmasına rağmen maalesef bir sonuç alamadık. Sayın Kılıçdaroğlu’nun en büyük özelliklerinden birisi bir söz verip sözünden çark etmek. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda da sözünde durmama becerisini ve rekorunu kendisi kırdı. Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmede 2016 yılı bütçesinin geçici bir bütçeyle değil de kalıcı bir bütçeyle yapılması teklifi onlardan bize geldi. İçinde taraf olan birisi olarak ifade ediyorum dediler ki ‘Gelin Ocak ayında bütçe yapana kadar, Aralık ayında bu bütçeyi yapalım’ diye teklif ettiler. Yine çark ettiler” diye konuştu.

Bazı milletvekillerin teröristlerle işbirliği içinde olarak milletvekilliği yapmasını içine sindiremediğini ifade eden Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şimdi de bu dokunulmazlık dosyaları konusunda da çark ediyorlar. Ama biz Anayasa değişiklik teklifimizi vereceğiz. Bu konu Anayasa Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Genel Kurul kabul ederse bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kalkmış olacak. Bazı arkadaşlarımız yargılanma hakkını kullanacak. Bazıları da bu ülkeye seçilip hizmet etmek yerine terör örgütünün sözcüsü gibi davranıyorsa, terör örgütleriyle birlikte o çukurlardan Türk askerine ve Türk güvenlik güçlerine saldırmak için planlar yapıyorsa, milletvekilliği yerine teröristlik yapıyorsa onların milletvekilliği yapmalarını açıkçası içime sindiremiyorum. Onlar Türk yargısında yargılanacak. Alınacak karar neticesinde sonuçlarına da hep beraber bakıp değerlendireceğiz. Süreç bu şekilde devam ediyor.”

Bakan Elitaş’ın ziyaret programına ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, tüm ilçe belediye başkanları ve adli erkan katıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARET

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Samsun’un ihracat artışı, kadın istihdamı ve işsizlik oranları konusunda Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarıyı yakalamış olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarete bakanlarla birlikte Vali İbrahim Şahin, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bakan Mustafa Elitaş, Bakan Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde konuk etmekten duyduğu onuru ve memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmada konuklarına Samsun’un ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı ile ilgili bilgi verdi.

“SAMSUN ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETMİŞ”

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da Samsun’da olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ederek, “Samsun tarihimizin en önemli kentlerinden birisi. Cumhuriyetimizin marka şehirlerinden, sembol şehirlerinden birisi. Bu bölge gelişmeye bakir bir alan. Gelişmeye çok müsait bir alan. 2002 yılından buyana baktığınız zaman Samsun hem ihracat yönünden hem istihdam yönünden çok önemli mesafeler kat etmiş. İhracatını 2002 yılından buyana 11 misli artıran bir il konumunda. Türkiye ihracatı 13 yılda 4 misli artarken Samsun ihracatını 11 misli artırma başarısı göstermiş illerden birisi. Ancak Türkiye’deki ihracatçı sıralamasına baktığımızda henüz arzu edilen seviyede değil. Kadın istihdamı konusunda Türkiye ortalamasının çok üzerinde kadın istihdamı var. Türkiye ortalaması yüzde 27.5 civarındayken, Samsun ilimiz yüzde 31’lik bir başarılı kadın istihdamına sahip. İşsizlik oranında baktığımızda işsizlik oranında da imrenilecek bir pozisyonda. Yüzde 7’nin altındaki işsizlik oranıyla Türkiye ortalamasının baya altında bir işsizlik oranı var” diye konuştu.

“STK’LARIN FİKİRLERİNİ ALACAĞIZ”

Bugün sivil toplum örgütleri ile Samsun’u ve Türkiye’yi konuşacaklarını kaydeden Elitaş, şunları kaydetti: “Samsun’u nasıl geliştirebiliriz, Samsun’da yatırımı nasıl artırabiliriz, Samsun’da turizmi nasıl zirveye çıkarabiliriz, bunları konuşacağız. Samsun’da turizm alanında baktığınızda 2002 ve 2015 arasındaki yatak artış sayısında da çok önemli bir artışın olduğunu görüyoruz. STK’larla bugün yapacağımız toplantıda, onların görüş ve kanaatlerini alacağız. Yarın için Samsun’da ne yapabiliriz, bundan sonraki süreçte 2023 hedefine giderken Samsun’daki eksiklikler nelerdir diye yaşayan ekonomiye sorup, uygulayıcı ekonomi olarak biz de değerlendirip hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. Bugün belki teşvik sistemini burada değerlendirirken STK’ların bize verecekleri bir fikir kıvılcımı ile Türkiye’nin önünü açacaklar. Gezdiğimiz yerlerde görüyorum ki STK’lardaki arkadaşlarımız da dahil ekonomi bakanlığının verdiği teşviklerden pek haberdar değiller. Biz bunun üzerinde bir süreç başlattık ve Ekonomi Bakanlığı olarak da ilk hareketi buradan başlatıyoruz. Yani İlk adımı buradan atıyoruz. Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı faaliyetleri ve STK’ların Türkiye değerlendirmeleri nelerdir bunun ilk hareketini buradan başlatmış oluyoruz.”

BAŞKAN YILMAZ ELİTAŞ’A EL YAPIMI BIÇAK HEDİYE ETTİ

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz tarafından Bakan Elitaş’a Vezirköprü’de bir sanatçı tarafından yapılan el yapımı bir bıçak hediye edildi. Elitaş daha sonra belediye anı defterini imzaladı.

SIRADAKİ HABER
}