HaberlerBursa HaberleriBaşbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu:

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu: - Bursa Haberleri

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin milli gelire ve yapılan yardımlara bakıldığında dünyanın en cömert ülkesi olduğunu söyledi. Bayram namazını Bursa Ulucami'de eda eden Çavuşoğlu,'Biz Türkiye olarak yüzlerce yıl ışık saçmış bir medeniyetin sancaktarı olduğumuzu bilerek hareket ediyoruz. Bu coğrafyalarda nerede bir mazlum varsa onlar

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu:


Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu bayram namazını Bursa Ulucami'de eda etti. Bayram namazının ardından vatandaşlar ile bayramlaşan Çavuşoğlu, 'Bütün İslam aleminin ve ülkemizdeki tüm kardeşlerimizin mübarek kurban bayramını tebrik ediyorum. Şimdi de inşallah herkes kurbanlarını kesecek, Allah tüm kardeşlerimizin kurbanlarını kabul etsin, kendisine yakınlaşmaya vesile kılsın. Kurban bayramının da birlik ve beraberliğimizin arttığı bir bayram olmasını yüce Allahtan niyaz ediyoruz. Bayramlar, akraba ziyareti yaptığımız ama aynı zamanda fakirin fukaranın gözetlendiği, mazlumun, mağdurun yanında olunduğu, ihtiyaç sahiplerinin bulunmaya çalışıldığı istisna günlerden oluyor.' dedi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, 'Bayram vesilesiyle dünyaya bakacak olursak, bugün kan, gözyaşı ve feryatların yükseldiği bir coğrafyadan bahsediyoruz. Suriye, Irak ve son olarak Arakan'da ki Müslüman kardeşlerimizin maruz kaldığı davranışlar ve durumlar bizi fazlasıyla üzüyor. Biz Türkiye olarak yüzlerce yıl ışık saçmış bir medeniyetin sancaktarı olduğumuzu bilerek hareket ediyoruz. Bu coğrafyalarda nerede bir mazlum varsa onlara dokunmaya onların ihtiyacını karşılamaya gayret ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu siyaset felsefesi bizim yol göstericimiz oluyor' dedi.

Bayramların birlik ve yardımlaşma günleri olduğuna dikkat çeken Hakan Çavuşoğlu, 'Türkiye son üç senedir dünyadaki en cömert ülke. Milli gelirle yapılan yardıma baktığımızda dünyanın en cömert ülkesiyiz. Önemli olan burada edindiğini paylaşabilmek, paylaştıkça zenginleştiğini bilmek ve bu şekilde hareket edebilmektir. Bayram paylaşmaktır, tüm kazanımlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmamız gerekiyor' dedi.

Arakan'da yaşanan Müslüman katliamına da değinen Çavuşoğlu, 'Arakan'da ki vahşet bayrama gölge düşürdü. Cumhurbaşkanımız dün İslam dünyasının liderleriyle telefon konuşması yaptı. Ve en son olarak yapılan tüm çağrılar uluslararası camiada ses buldu. Orada bir girişim başladı ama bunun süreklilik arz etmesi gerekiyor, buradaki sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Sorunların köküne inerek çözmemiz gerekiyor. Dünya çok büyük herkese yeter, dünyadaki tüm ülkelerin onurlu ve demokratik olarak yaşaması için her şey mümkün. Herkesin insanca yaşadığı bir dünya olması gerekiyor. Bizim ilkelerimiz, değerlerimiz en başta adalete mazluma ve mağdura sahip çıkmayı gerektiriyor' diye konuştu.
Hac vazifesini yerine getiren hacı adaylarının dualarının kabul olmasını dileyen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu sürücüleri de uyararak, 'Bayramda akraba ziyareti yaparken hiç bir şey için geç olmadığını bilerek sürücülerimizi trafik kurallarına uymaları konusunda bir kez daha uyaralım, frene değil kurallara güvensinler' açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu:

SIRADAKİ HABER
}