HaberlerBitlis Haberleri(Özel haber) Mandalar suda hem serinliyor hem de süt verimleri artıyor

(Özel haber) Mandalar suda hem serinliyor hem de süt verimleri artıyor - Bitlis Haberleri

Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Değirmen köyündeki mandalar bunaltıcı yaz sıcaklarında gölete girerek hem serinliyor, hem de süt verimlerini artırıyorlar.

(Özel haber) Mandalar suda hem serinliyor hem de süt verimleri artıyor

Köyde çobanlık yapan Refik Budak ve oğlu kendilerine emanet edilen mandalara gözleri gibi bakarak sıcaktan koruyarak suda serinlemelerini sağlıyorlar. Manda ve yavruları Değirmen köyünde bulunan gölette, 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda hem su ihtiyaçlarını gideriyor, hem de serinliyorlar. Mandalara çobanlık yapan baba ve oğlu Güroymak genelinde bulunan 5 bin manda yavrusunun bu yolla serinleyerek sıcaktan korunduğunu söyledi.
Çocuklarının çobanlık yaparak geçimlerini sağladıklarını ifade eden Refik Budak, 'Çocuklarım boşta kalmasın diye çobanlık yapıyorlar. Bu yolla hem harçlıklarını hemde okul masraflarını çıkarıyorlar' dedi.
Mandaların suda olmasından dolayı süt verimlerinin de arttığını ifade eden Refik Budak, 'Mandalar çok fazla sıcağa dayanıklı hayvanlar olmadığı için biz de köyümüzde bulunan gölete sokarak serinlemelerini sağlıyoruz. Ayrıca mandalar suda kalıp serinlerken aynı zamanda bu yöntemle de süt verimleri de artıyor' diye konuştu.
Bölgenin kış sorunlarından da bahseden Budak, 'Memlekette 7 ay kış yaşıyoruz. Mandaları 5 ay boyunca ahırda besliyoruz. Yaz ayları çok sıcak olduğundan özellikle manda yavrularını suya sokarak serinletmeye çalışıyoruz ki sıcaktan bunalıp ölmesinler. Mandalar balık gibidirler, susuz yaşayamazlar. Büyük mandalar ise şu an sazlık alanlarındalar. Köy halkımızın çoğu mandacılık yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Köyümüzde bataklık alanlar çok olduğundan mandalar bataklığa saplanıp telef oluyorlar. Bazen de kurtlar dalıyor sürüye' dedi.
Refik Budak'ın oğlu Agit Budak ise suya sokarak bir oyun haline getirdiği mandalarla oynamayı da ihmal etmiyor. Agit Budak, 'Mandalar suda serinlerken bende onlarla beraber suya girip yüzüyorum. Ayrıca onlarla oyun oynamaktan ise zevk alıyorum' şeklinde konuştu.

(Özel haber) Mandalar suda hem serinliyor hem de süt verimleri artıyor

SIRADAKİ HABER
}