HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da pazara rağbet yok

Samsun'da pazara rağbet yok - Samsun Haberleri

Canik Canlı Hayvan Pazarı'nda hayvan satıcıları, arife günü olmasına rağmen satış yapamamaktan şikayet etti.

Samsun'da pazara rağbet yok

Canik Belediyesi tarafından Dereler Mahallesi'nde hizmete açılanCanlı Hayvan Pazarı'nda hayvan satışları arife günü de devam etti. Satışların bayrama yaklaştıkça daha da artacağını düşünen hayvan satıcıları, umduklarını bulamadı.

YARISINI SATAMADIK

Satışların kendilerini memnun etmediğini ifade eden Şerif Özer, "Bu yıl getirdiğimiz hayvanın yarısını satamadık. Kasapta satılan etin fiyatına veriyoruz ama yine de alan yok. Kurbanlık koçu bin-bin 300 TL arasında veriyoruz. Tosunlarımızın fiyatını 7 bin-10 bin TL arasında belirledik. Buna rağmen satışlar pek iyi değil" diye konuştu.

YEMİN ETTİM, GELMEYECEĞİM

Merkez nüfusunun yüzde 6'sının kurban kestiğini öne süren pazar esnafı Necmi Serter, "Samsun'da merkez nüfus 600 bin kişi. Bunların yüzde 6'sı kurban kesiyor. Gariban denilen, birçoğu ilçelerde yaşayan insanların neredeyse tamamı kurban kesiyor. Bugün fiyatları soracak olursanız kasap fiyatlarının altına düştü. Geleceğe baktığımız zaman 10 yıl sonra kurban işi bitmiştir. Ben 40 yıldır kurban pazarındayım, yemin ettim daha kurban pazarına gelmeyeceğim" dedi.

TATİL OLUMSUZ ETKİLEDİ

10 günlük resmi tatilin kurban satışını olumsuz etkilediğini belirten Süleyman Denizer ise, "İnsanlar tatile gidiyor, parasını buralarda harcıyor. 300-500 TL harcayıp yardım yapıyor. O yardım, bana göre kurban yerine geçmiyor. Peki bu işle uğraşan esnafın hali ne olacak? Kasap fiyatından aşağı düştü fiyatlarımız. Kurban için bu kadar baktık, emek verdik; ama emeğimizin karşılığını malesef alamadık" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}