HaberlerFındık HaberleriFındık üreticisi endişeli

Fındık üreticisi endişeli - Fındık Haberleri

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bölgede devam eden yağmurun fındık üreticilerini endişelendirdiğini belirtti.

Fındık üreticisi endişeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Karadeniz'de bir süredir devam eden yağışlı hava nedeniyle fındığını kurutmakta güçlük çeken üreticilerin güneşli günlerin yeniden başlamasını temenni ettiğini söyledi.

FINDIKTA BRANDALI KORUMA

Birçok üreticinin fındığını hasat ettikten sonra harmana serdiğini ancak burada fındığını yeterince kurutamadığını ifade eden Soydan, üreticilerin çoğunun fındıklarını naylon ve brandalarla korumaya çalıştığını ancak zaman zaman bunun da yeterli olmadığını ifade etti.

GÜNEŞ ÇOK ÖNMELİ

Soydan, yağmur nedeniyle naylon altında bekletilen fındığın yeterince havalanamadığını, bunun da belli sorunlara neden olabileceğini dile getirerek, "Havaların birkaç gün daha yağmurlu olacağını öğrendik. Temennimiz bir an önce güneşli günlerin yeniden başlaması. Güneş fındık üreticilerimiz için oldukça önem arz etmektedir" dedi.

SORUN YARATABİLİR

Üreticilerin fırsat buldukçafındıklarını havalandırması ve karıştırmasını öneren Soydan, "Bazı üreticilerimizden fındığın neme ve yağmura bağlı olarak çeşitli sorunlarla karşılaştığı yönünde bilgi alıyoruz. Bu üreticilerimizin yapması gereken ürünlerini sık sık havalandırmaları ve tırmık gibi aletlerle karıştırmalarıdır. Aksi durumda fındığın içi bezik, dışı ise siyah olacaktır. Bu da üreticiye satış sırasında sorun yaratabilir" diye konuştu.

Soydan, yüksek rakımlı yerlerde fındık hasadının halen sürdüğünü kaydederek, yağmurun buradaki üreticileri de olumsuz etkilediğini söyledi.

SIRADAKİ HABER
}