HaberlerSamsun HaberleriSamsunlu yönetmen kalıcı eserler bırakmak istiyor

Samsunlu yönetmen kalıcı eserler bırakmak istiyor - Samsun Haberleri

Trabzon Uluslararası Film Festivali'nde ödül kazanan Samsunlu yönetmen Burak Doğan, 'İnsanları etkileyecek bir sanatsal film çekmek isterim. Kaliteli ve kalıcı eserler bırakıp öldükten sonra da ismimin anılmasını, çok para kazanmaya yeğlerim' dedi.

Samsunlu yönetmen kalıcı eserler bırakmak istiyor

Samsunlu yönetmenBurak Doğan'ın çektiği "Işıklık" isimli belgesel film, Trabzon Uluslararası Film Festivali'nde üçüncü oldu. Genç yönetmen Doğan, "Türkiye'de vizyon filmi derken kastınız gişede para kazanmak ise 'hayır' derim. İnsanların aklıyla dalga geçmek yerine hakikaten emeğin hakkını verecek ve etkileyecek bir sanatsal film çekmek isterim. Kaliteli ve kalıcı eserler bırakıp öldükten sonra da ismimin anılmasını, çok para kazanmaya yeğlerim. Her şeyin para olmadığını öğrenmemiz gerekiyor" dedi.

YAKLAŞIK 9 AY SÜRDÜ

Üniversite bitirme projesi olarak 'Işıklık' isimli belgeseli çektiğini söyleyen Doğan, "25 yaşındayım ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden önümüzdeki ay mezun olacağım. Giresun'da büyüdüğüm için oranın kültürüne aşinaydım. Dünya üzerinde belli başlı birkaç yerde konuşulan ıslık dilinin Türkiye'de konuşulduğu tek yer, Giresun'un Çanakçı İlçesi'ne bağlı Kuşköy ve çevresi. 2015 yılının Ekim ayı projenin başlangıcıydı. Proje aşaması, çekimler, kurgu dahil belgeselin yapımı yaklaşık 9 ay sürdü. 3 bin TL civarında masrafımız oldu. Köyde yaşayan yaşlı insanların kuşdili yani ıslık dili yerine 'Işıklık' deyimini kullanması ilgimi çekti ve belgeselin adını 'Işıklık' koymaya karar verdim" dedi.

'IŞIKLIK' İLE 3 ÖDÜL

Okula başladığından beri birçok proje yaptığını belirten Doğan, "Okuldaki bir dersim için proje yapmamız gerekiyordu. Ben de sporu sevdiğim için Sarıyer taraftarlarını konu alan 'Semtine Sevdalı Yürekler' belgeselini çektim. 2014 yılında çektiğim bu proje benim ilk belgeselimdir. Aynı yıl Fethiyespor taraftarlarını konu alan 'Kalbinin Peşinde' belgeselini çektim. Gelen mesajlar ve yorumlar bana bu yolda yürümem için motivasyon sağladı. Ben de belgesel alanında ilerlemeyi seçtim. Bunlardan hariç bir belgesel, iki de kısa filmim var. İlk ödülümü geçen yıl Çanakkale Savaşı'nı konu alan 'Firari' isimli kısa filmim ile aldım. 'Işıklık' belgeselim ile biri yurtdışı olmak üzere toplamda 3 ödül kazandım. Ödülü, geçtiğimiz günlerde şehit düşen Eren Bülbül'e adadım. Ödül her şey değildir, size motivasyon verir. Önemli olan iyi eserler ortaya çıkarıp herkese ulaşmak ve kalıcı olmak. Işıklık ile en önemlisi de ilk kez film festivallerinde yer aldım. Her sinemacının hayalidir film festivallerine katılmak" ifadelerine yer verdi.

SAMSUN'DA FİLM FESTİVALİ OLMALI

Uzun metraj bir film çekme hayali olduğunu ve bunu Havza'da gerçekleştirmek istediğini ifade eden Doğan, "Samsun, Karadeniz'in en büyük şehri olmasına rağmen kültür ve sanat etkinlikleri konusunda eksiklikleri var. Karadeniz'in hatta Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biri olan Samsun'un film festivali yok. Bu gerçekten ayıplanacak bir durum. Film festivali şehrinize değer katıyor. Ekranlarda görülen birçok tanıdık yüz şehrinize geliyor, tanıtıma doğrudan katkıda bulunuyor. Samsun film festivaline çok uygun bir şehir. Eğer bu şehirde bir film festivali düzenlenirse, festival boyunca gençlerin sinema salonlarına rağbet edeceğini ve ses getirecek bir film festivali olacağını düşünüyorum. Samsun'da, Samsunspor'un ardından bir sevdamız da Samsun Film Festivali olmalı" ifadelerini kullandı.

Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}