HaberlerSamsun Haberleri'Samsun'daki okulları taşımak çare değil'

'Samsun'daki okulları taşımak çare değil' - Samsun Haberleri

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüsten Kara, okulların taşınmasını eleştirerek, 'Okul taşıyarak, eğitim sisteminin sorunlarını çözmek mümkün değildir' dedi.

'Samsun'daki okulları taşımak çare değil'

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube BaşkanıRüstem Kara, özellikle son dönemlerdeSamsun'da yaşanan 'okulların yer değiştirilmesi' ile ilgili kararları eleştirdi.

KAMUOYU AYDINLATMALILAR

Kara, yetkililerin konuyla ilgili açıklama yapmaları ve kamuoyunu aydınlatmaları gerektiğini belirterek, "Son yıllarda Samsun İlkadım ilçesi sınırları içindeki okullarda yer değiştirmeler yaşanıyor. Geçen yıl Mithat Paşa Anadolu Lisesi ile başlayan yer değiştirmeye bu yıl Namık Kemal Anadolu Lisesi, Ahmet Sarı Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi ve daha birçok ilkokul katıldı. Biz eğitimciler olarak okulların taşınma mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Bir yetkili çıkıp Samsun kamuoyuna bu okulların yerini neden değiştirdiklerini açıklaması gerekmez mi?" diye konuştu.

TAŞIMALI EĞİTİM TERSİNE DÖNDÜ

Nüfus yoğunluğu olmayan bölgelere okulların taşınmasının doğru olmadığını ifade eden Kara, "Eğitim için en iyi okul eve en yakın olandır. Asıl olan öğrencinin okuluna yürüyerek gidebilmesidir. Okulların adrese dayalı olarak planlanmasıdır. Ataköy gibi bir yerde 50 lise öğrencisi yokken, Milli Eğitim yetkilileri binlerce öğrenciyi bu bölgeye hangi amaçla taşıdığını kamuoyuna açıklamalıdır. Yüzlerce dar gelirli ailenin çocukları bu okullara gitmek için servislere binmek zorunda kalacaktır. Bu öğrencilerin aileleri bu okulları tercih ederken, evlerine yakın olduğu için de tercih etmişlerdi. Siz bu uygulama ile taşımalı eğitimi tersine döndürmüş oldunuz. Bütün öğrencileri servislerle okula gitmeye mecbur bıraktınız" dedi.

SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Okulların yeni eğitim-öğretim yılında da sorunlarla açılacağını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise bu sorunlara çözüm üretmediğini savunan Kara, "Eğitimi ticarileştirmek ve özele devretmek için yapılan teşviklerle, eğitimde fırsat eşitliği yok edilmektedir. Her öğrencinin yeteneği doğrultusunda eğitim alabilmesi için okullar yeniden planlanmalıdır. Müfredat programında seçmeli derslerin yeniden düzenlenmesi gereklidir. Her öğrenci istediği ve ilgi duyduğu alanın derslerini her dönem seçebilmelidir. Sadece din derslerinin her dönem seçildiği bu müfredat programları ile uygulamalı eğitim yapılamadığı dünya ölçeğinde; bilimde, sanayide ve teknoloji alanında bir varlık gösteremeyiz. Dünya bilgi çağının en doruk noktalarına tırmanırken, biz okulların içini boşaltıyoruz. Okulların sürekli yerini değiştiriyoruz. Bakanlığın görevi, eğitimin sorunlarına çözüm üretmek olmalıdır. Cumhuriyetin okullarını geliştirmek olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}