HaberlerFındık HaberleriFındık toplama makinesi yaptı

Fındık toplama makinesi yaptı - Fındık Haberleri

Giresunlu makine ustası, fındık tarımında işçilik maliyetini azaltmak amacıyla bölgenin dik ve zorlu arazi yapısında kullanıma uygun fındık toplama makinesi üretti

Fındık toplama makinesi yaptı

Giresun'da 30 yıldır makine imalatıyla uğraşan Halil Kuşdemir, bahçesindekifındıkları daha az işçilik maliyetiyle toplamanın yollarını ararken bir makine tasarlamaya karar verdi. Kuşdemir, piyasadaki fındık toplama makinelerinin ağır oluşu ve Giresun'un engebeli arazi yapısında kullanıma uygun olmamasından hareketle yaptığı tasarımı, torna tesviye öğretmeni bir arkadaşına çizdirdi. Kuşdemir, birkaç denemenin ardından elektrik süpürgesi mantığıyla çalışan, 50 kilogram ağırlığında benzinli bir makine üretti.

FINDIKTA CİDDİ TASARRUF SAĞLAYACAK

Torna tesviye öğretmeni bir arkadaşına kafasındaki projeyi anlattığını, onun çizimine göre de çalışmalara başladığını ifade eden Kuşdemir, ilk başta 120 kilogram ağırlığında bir makine ürettiğini ancak bunun zorlu coğrafyada verimli olmadığını dile getirdi. Kuşdemir, bu makineyi zaman içinde 50 kilogram ağırlığa düşürmeyi başardığını belirterek, zuruflu olarak saatte en az 100 kilogram fındık toplayan makinesinin 10 saatte bir ton fındık hasat edebildiğini söyledi. Makinenin 10 saatte sadece 5 litre benzin tükettiğini dile getiren Kuşdemir, "Giresun Valiliği bu yılki hasat işçiliği fiyatını 60 lira olarak açıkladı. 10 işçinin günlük maliyeti ortada. Benim makinem ise 10 saatte 5 litre benzin harcıyor. Bu da 26 liralık maliyet demek.10 işçinin yaptığı işi makinemle 26 liraya yapmak mümkün. Üreticimiz hasat döneminde işçilik maliyetlerinde çok ciddi tasarruf sağlayacak" dedi.

SIRADAKİ HABER
}