HaberlerSamsun HaberleriYasak, kazaları azaltır

Yasak, kazaları azaltır - Samsun Haberleri

Sigara içme yasağının, özel araçları da kapsayacak şekilde genişletileceğini ifade eden Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 'Trafik kazalarını azaltmak adına güzel bir gelişme' dedi.

Yasak, kazaları azaltır

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası'nda yapılacak değişiklik sonrası özel araçlarda da sigara yasağı başlayacak. Değişikliğin hayata geçmesiyle sürücü koltuklarında oturanların, sigara içmesi yasaklanacak. Yapılması planlanan değişiklik hakkında konuşan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, değişikliğin sevindirici olduğunu belirterek, en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

KAZALARI AZALTMAK ELİMİZDE

Sigara içme yasağının Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılında hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Kavuran, yasağın özel araçları da kapsayacak şekilde genişletilmesinin güzel bir gelişme olduğunu dile getirdi. Sürücülerin araç kullanırken, sigara içmesinin kazalara neden olabildiğini aktaran Kavuran, “Sürücüler, sigara yakarken, içerken ya da söndürürken kazalara sebep olabiliyor. Sigarasını dışarıya attığı zaman yangınlara da neden olabiliyorlar, bu tür olayların örnekleri var. Umarım en yakın zamanda hayata geçer. Bunun yanında sürücülerin, cep telefonuyla konuşması da son derece tehlikeli. Kazaların yüzde 60’ı telefondan kaynaklanıyor. Bu konunun üzerinde de durmalıyız. Kazaları azaltmak bizim elimizde, sürücüleri her zaman uyarıyoruz. Direksiyon başında lütfen sigara içmeyin, cep telefonuyla konuşmayın” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}