HaberlerKocaeli haberBaşbakan Yardımcısı Işık: 'Kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada pek ç

Başbakan Yardımcısı Işık: 'Kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada pek ç - Kocaeli haber

Kocaeli'de gerçekleştirilen geleneksel kent bayramlaşmasında konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, 'Şu yaşadığımız dünyada kurbanın anlamına o kadar çok ihtiyacımız var ki, inanın şu kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada yaşanan pek çok sıkıntı yaşanmamış olacaktı' dedi.

Başbakan Yardımcısı Işık: 'Kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada pek ç

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi işbirliği ile 2004 yılından bu yana düzenlenen kent bayramlaşmasının 28'incisi Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Bayramlaşma törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bayramlaşmada başta barış olmak üzere birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma duygularının bayramları anlamlı kılan güzellikler olduğuna vurgu yapıldı. Bayram vesilesiyle bir araya gelen Kocaelililer birbirleri ile kucaklaşarak bayramlaştı.
Bütün vatandaşların bayramını kutlayan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, 'Kurban paylaşmak demektir. Kurban aynı kutsi değerler uğruna yapılan fedakarlık demektir. Şu yaşadığımız dünyada kurbanın anlamına o kadar çok ihtiyacımız var ki, inanın şu Kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada yaşanan pek çok sıkıntı yaşanmamış olacaktı. Şu anda dünyada maalesef obezite ve obeziteden kaynaklanan hastalıklardan dolayı milyonlarca insan hayatını kaybederken, diğer yanda da bir lokma ekmeğe, bir damla temiz suya ulaşamadığı için, hayatını kaybeden insanlar var. Bu dünya bizim dünyamız olamaz. Bu dünya adaletin tecelli ettiği bir dünya olamaz. Bir taraftan daha fazla kazanmak için her türlü değeri ayaklar altına alan şirketler ve ülkeler dolayısıyla, kendi elimizle mahvettiğimiz iklim değişikliğine sebep olduğumuz bir dünya var. Diğer yandan da bu iklim değişikliklerinden dolayı meydana gelen felaketlerde hayatını kaybeden milyonlarca insan var. Bir tarafta daha fazla refah artışı için hiçbir etik değeri tanımayan yapılar varken, diğer taraftan bunların kurbanı olan milyonlar var. Hakkın ve adaletin hakim olması için mücadeleyi sürdürmeliyiz. Bu konuda ülkemiz dünyaya örnek bir ülkedir. Şu anda insani yardım da dünyada en fazla yardım yapan ikinci ülke Türkiye. Dünyanın her köşesine Türkiye'den yardımlar yağıyor' diye konuştu.
28. Kent Bayramlaşması programı, her yıl olduğu gibi hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Başbakan Yardımcısı Işık: "Kurbanı idrak edebilmiş olsaydık, bugün dünyada pek çSIRADAKİ HABER