HaberlerBudapeşte haberSon Budin Beylerbeyi Abdurrahman Paşa anıldı

Son Budin Beylerbeyi Abdurrahman Paşa anıldı - Budapeşte haber

Son Budin Beylerbeyi Abdurrahman Abdi Paşa, şehit edilişinin 331'inci yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Son Budin Beylerbeyi Abdurrahman Paşa anıldı

1686 yılında 100 bin kişilik Haçlı ordusu tarafından kuşatılan Budin Kalesi'ni 70 yaşında 2 saat boyunca savaşarak savunan, kahramanlığıyla destan yazan Budin'in son Beylerbeyi Abdurrahman Abdi Paşa, şehit edilişinin 331'inci yılında mezarı başında düzenlenen törenle ve dualarla anıldı.
Macaristan Macar-Türk Ticaret Odası (TURCHAM) tarafından organize edilen anma törenine, Türkiye'nin Macaristan Askeri Ataşesi Albay Engin Erikli, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Suat Karakuş, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Macaristan Başkanı Mehmet İnceoğlu, TURKCHAM Başkan Yardımcısı Naci Ceylan, Genel Sekreter Mustafa Sezen, Macaristan Türk İslam ve Kültür Derneği yetkilileri katıldı.
Macaristan Osmanlı Derneği askerlerinin yer aldığı heyet, Budin Kalesi'nin başından yürüyerek kale içinde yer alan mezarın başına geldi. Ticaret Odası tarafından hazırlanan çelenk mezara konuldu ve temsili Osmanlı askerleri tarafından Abdurrahman Paşa için tüfek atışı yaptı.
Heyet, mezar başında birlikte hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Kur'an-ı Kerim okundu ve paşa için dua edildi.
DTİK Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Suat Karakuş, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı egemenliğinin son valisi Abdurrahman Abdi Paşa'nın ölümünün 331'inci yıl anma töreni vesilesiyle burada bulunduklarını belirtti. Karakuş, 'Her ne kadar kalenin boşaltılmasının kendisinden istenmesine rağmen 70 yaşındaki valimiz elinde kalan son Osmanlı askerleriyle birlikte kanının son damlasına kadar burada savaşıp 70 yaşında şehadet şerbetini içiyor. Maalesef böyle kutlamalar son zamanlarda akıllara geliyor. Buraları bizim ata yadigarı yerlerimiz. Bu gibi anmaların devamlı olması gerekir. Bizden sonraki kuşaklara da aktarılması lazım ki tarihimizi unutmayalım' dedi.
Organizasyonu düzenleyen Macaristan Macar-Türk (Turkcham) Başkan Yardımcısı Naci Ceylan ise, Abdurrahman Abdi Paşa'nın kahraman Türk komutanlarından biri olduğunu, 1686 yılının 2 Eylül'de öğleden sonra 70 yaşında kılıcıyla 2 saat savaş yapan ve dermansız düşen paşanın Haçlı askerleri tarafından şehit edildiğini ve kalenin düştüğünü söyledi.

Abdurrahman Abdi Paşa kimdir?
Son Budin Beylerbeyi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa (1616 - 2 Eylül 1686) aslen yeniçerilikten yetişmiş bir askerdir. 1669 yılında yeniçeri ağalığı görevine tayin edildi. Girit kuşatmasında gösterdiği başarılar üzerine vezirlik rütbesine terfi etti. Bundan sonra sırasıyla; Bağdat, Mısır, Bosna ve Budin valiliklerinde bulundu. 1684 yılında Halep valiliğine, aynı yıl tekrar Budin valiliğine tayin edildi.
Budin valisiyken az bir kuvvetle 1686 yılında doksan bin kişilik Haçlı ordusunun kuşatmasına karşı durdu. Üç buçuk aylık kuşatma süresince Haçlı ordularının art arda on sekiz taarruzunu püskürttü ve düşmanın teslim tekliflerini de geri çevirdi. Gittikçe azalan kuvvetlerine şehre hakim tepeleri ele geçiren Kutsal İttifak ordusu yüzünden yardımcı kuvvet de alınamıyordu. Savaş sırasındaki talihsizliklere bin 500 Osmanlı askerini aynı anda öldüren cephanelik patlaması da eklenince savunma zorlaştı. Abdi Paşa askerleriyle birlikte ön saflarda çarpışmaya katıldı. 2 Eylül 1686 günü Kutsal ittifak birlikleri altı koldan genel taarruza geçti. Abdurrahman Abdi Paşa Beç Kapısı'nda öldü. Öldüğünde 70 yaşındaydı.

Son Budin Beylerbeyi Abdurrahman Paşa anıldıSIRADAKİ HABER
}