HaberlerSamsun haberHepsi cezasını çekecek

Hepsi cezasını çekecek - Samsun haber

Samsun Valisi Osman Kaymak, 'FETÖ ile irtibatlı olanlar bize hiç mağdur edebiyatı yapmasın. Herkes bunun sonucuna katlanacak. Suç işleyenler de tespit edildiklerinde cezasını çekecek'' dedi

Hepsi cezasını çekecek

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Samsun'da kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 2 bin 500 kişinin ihraç edildiğini söyleyerek, ''Bizim iddiamız, kamuda FETÖ'cü olarak bilinip de çalışan hiç kimse kalmadı. Bizim elde ettiğimiz deliller, belgeler çerçevesinde hiçbirisini devlette çalıştırmıyoruz'' ifadelerini kullandı.

İRTİBATI KESMEYEN HERKES FETÖ'CÜ

Haber Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulunan Vali Osman Kaymak, FETÖ operasyonları kapsamında mağdur olduğunu iddia edenler için yeni bir sürecin başladığını söyledi. Vali Kaymak, ''Başbakanlık'ta itiraz komisyonu kuruldu. Bu itirazlar şu anda Samsun Valiliği'nden de yapılabiliyor, biz Başbakanlığa iletiyoruz. Mağdur olduğunu düşünen varsa, lütfen itiraz etsin. İncelensin. Kimsenin haksızlığa uğramasını istemeyiz. Bizim iddiamız, kamuda FETÖ'cü olarak bilinip de çalışan hiç kimse kalmadı. Bizim elde ettiğimiz deliller, belgeler çerçevesinde hiçbirisini devlette çalıştırmıyoruz. Kripto FETÖ diye bir tabir var. Gizleniyor olabilirler. Bulamıyorsunuz. Samsun'da şu ana kadar 2 bin 500'ün üzerinde ihraç yaşandı. 17-25 Aralık önemli bir milat. O dönemden sonra Milli Güvenlik Kurulu toplandı ve 'FETÖ terör örgütüdür. Devletin mücadele etmesi gerekir' dedi. Devletin bir memuru olarak, bu karara rağmen hala örgütün okullarına çocuk gönderdiysen, örgütün bankasına para yatırdıysan veya derneklerine hala üyeysen hesabını vermelisin. Demek ki sen devleti ciddiye almıyorsun ve bu örgütü masum görüyorsun. Onları kendinle bir görüyorsan, kusura bakmayın bu tarihten sonra irtibatta olan herkes bizim için FETÖ'cü. Şu ayrımı da yapmamız gerekiyor. Bazen kişi, 'Ben darbe mi yaptım? Bir yeri mi bombaladım?' diyor. Sen yapmadın ama sana da imkan verilse belki yapacaktın? İrtibatlıysan, alkışlayacaktın'' dedi.

HALA DAYANIŞMA İÇERİSİNDELER 

15 Temmuz gecesi FETÖ'nün ''Kimse sokağa çıkmasın'' çağrısı yaptığını belirten Vali Kaymak, ''Bu çağrı darbenin başarılı olması içindi. Darbenin başarılı olması için ortam oluşturacaklardı. Devlet kendisini korumak için, sağlama almak zorunda. Devlet memuruyla sadakat sözleşmesi yapar. Devlet sana maaşını verir ama sen örgüte üye olursan, yani sadakatsizsen işine son verir. Özel sektör de böyle. Devlet kendisini yok etmek isteyen kişilere neden iş versin? Bu yüzden FETÖ ile irtibatlı olanlar bize hiç mağdur edebiyatı yapmasın. 'İyi niyetle gittim, İslami hareketti' diyenlere de 'İtirafçı ol, samimi olduğuna inanalım' diyoruz. Bunu da yapmıyorlar. Hala kendi içlerinde dayanışmayı sürdürüyorlar. Halen hedefleri Türkiye'yi Recep Tayyip Erdoğan üzerinden bölmek. Ama onlar böyle yaparsa, devlet de onlara bu imkanı vermez. Bunun için de FETÖ ile irtibatlı olan herkes bunun sonucuna katlanacak. Suç işleyenler de tespit edildiklerinde cezasını çekecekler. Bunlara iyi niyetli yardım edenler de lütfen kendilerini çeksinler, irtibatı kessinler ve varsa bildikleri bizimle paylaşsınlar. Bizim de mücadelemiz sonuna kadar devam edecek'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER
}