HaberlerSamsun HaberleriRoman TOKİ'leri doldu taştı

Roman TOKİ'leri doldu taştı - Samsun Haberleri

Samsun'un Canik İlçesi'nde ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı 200 Evler TOKİ'leri sakini Romanlar, 2008 yılında yerleştirildikleri evlere artık sığamadıklarını ve bir evde 10'ar kişi yaşadıklarını söyledi

Roman TOKİ'leri doldu taştı

Samsun'un Canik İlçesi 200 Evler Mahallesi'nde 2008 yılında yapımı tamamlanan ve daha önce ağırlıklı olarak gecekondularda yaşayan Roman vatandaşların yerleştirildiği, ''Roman TOKİ'leri'' ismiyle anılan TOKİ konutları sakinleri, nüfusun hızla artmasından dolayı artık evlere sığamadıklarını ve 10 yıl sonra çocuklarının sokakta kalabileceklerinden endişelendiklerini söyledi.

BİR EVDE 10 KİŞİ

Her evde 2-3 hanenin bir arada yaşadığını söyleyen mahalle sakini Günay Özlaf, ''Buraya taşınalı 9 yıl oldu. O zamandan bu zamana kadar çocuklarımız büyüdü, evlendi ve onların da çocukları oldu. Şu anda biz bu evlere sığamıyoruz. Biz evde 10 kişi yaşıyoruz. Evler 2 oda bir mutfak. 10 yıl sonra bu evler bize hiç yetmez. Gençlerimiz sokakta kalacak. Ne yaparız bilmiyorum. Şu anda buraların kiralarını da ödeyemiyoruz. Çocukların işleri yok, nasıl ödeyelim biz bu paraları? Bizi buradan atarlar mı atmazlar mı bilmiyoruz ama sokağa atmasınlar bizi. Nerede yatacağız?'' diye konuştu.

BODRUMDAN KANALİZASYON TAŞIYOR

Apartman yaşamının da Roman vatandaşlara göre olmadığını kaydeden Özlaf, "Hep sokakta oturuyoruz. Başka bir TOKİ'de var mı böyle bir şey? Binalarda bunalıyoruz. Eskiden herkesin evi ayrıydı, bir gizliliğimiz vardı. Evler de çok bakımsız. Banyolar sürekli akıyor bu yüzden kavga ediyoruz, fareler ve pireler cirit atıyor. Bir yağmur yağdığında kanalizasyon suları bodrumdan taşıyor. Biz de boğulup gideceğiz diye korkuyoruz. Seçim zamanları geliyorlar, sonra kayboluyorlar. Oyumuzu alıyorlar ama yardım da etmiyorlar'' dedi.

TOPLU MEZAR GİBİ

''Allah razı olsun Yusuf baba bize ev yaptı'' diyen bir diğer mahalle sakini Hatice Kocapala ise, ''Ama binalar almıyor artık bizi. Hepimizin çocukları büyüdü, evlendi. Onların da çocukları oldu. Evlenme çağında çocuklarımız da var. Biz bir evde 9 kişi yaşıyoruz şu anda. O yıllardan bu yana çok kalabalığız, toplu mezar oldu burası. Paramız da yok ki bir arsa alıp çocuklarımıza ev yapalım. Hepimiz bir aradayız. Birbirimizi yiyoruz. 10 yıldır apartmanlara alışamadık. Biz evlerin içinde duramıyoruz. Evlerin de çok sıkıntısı var. Bir sel gelse çoluk çocuğumuz boğulup ölecek burada. Yine bize başkandan hayır var'' ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Mahallenin en büyük sorunun işsizlik olduğunu söyleyen Naci Dumrul da, ''Burada birçok insan kağıt toplayarak geçiniyor. Başka şehirdeki Romanlar belediyenin çöp veya park işlerinde çalışıyor. Biz neden çalışamıyoruz? Yazık günah bize. Bizim artık elimizden tutma zamanları geldi. Gençlerimizin hali nedir, kağıt toplamaktan, hamallık yapmaktan bıktık usandık artık. Biz de artık işimizi gücümüzü bilelim, rahatlıkla ekmeğimizi yiyelim'' dedi.

MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Mahallenin erken evlenen ve nüfusu hızla artan bir mahalle olduğunu söyleyen 200 Evler Mahallesi Muhtarı Güner Sobatay da, şunları söyledi: ''264 hanelik TOKİ yapıldı. Şu anda evler bize yetmiyor. Sığınaklarda da oturanlar var. TOKİ'ye kiralar da ödenemiyor. Mahkeme süreci de devam ediyor. Devlet neye karar verecek bilemiyoruz ama ortada böyle bir vahim durum var. Fakir, işsiz ve kıt kanaat geçinen bir mahalle. TOKİ'nin de kira beklentisi var haklı olarak ama ödenemiyor; iki arada bir derede kaldık.''

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}