HaberlerSamsun haberYasağa aldıran yok... Herkes yolunda gitmeli

Yasağa aldıran yok... Herkes yolunda gitmeli - Samsun haber

Samsun'da vatandaşlar yaya yolunda bisikletlerin, bisiklet yolunda ise yayaların gezmesinden rahatsız. Vatandaşlar konuyla ilgili, 'Bisiklet ve yayalar için ayrı yollar tahsis edilmiş, kurallara uyulmalı' dedi

Yasağa aldıran yok... Herkes yolunda gitmeli

Samsun'un en işlek caddesi İstiklal Caddesi'ne bisiklet ve motosiklet girmesi yasak olmasına rağmen bu araçlar sürekli geçiş yapıyor. Bu durumun bir benzeri de sahil şeridindeki bisiklet ve motosiklet yolunda yaşanıyor. Burada da vatandaşlar gezerek tehlike oluşturuyor.

ADETA YAYA YOLU

Atakum sahilindeki bisiklet yolu üzerinde her gün bisiklet sürdüğünü ifade eden 25 yaşındaki öğrenci Mehmet Yılmaz, "Ben her gün bu yolda bisiklet kullanıyorum. Hem spor yapıyorum hem de eğlenceli vakit geçiriyorum. Ancak bizim burada bisiklet ve motosiklet sürenler olarak bir sıkıntımız var. Bisiklet ve motosikletlere özel yoldan sürekli insanlar geçiyor, özellikle haftasonları burası adeta yaya yolu gibi kullanılıyor" dedi.

MÜCADELE EDİYORUZ

Bu durumun iki taraf için de tehlike teşkil ettiğini vurgulayan Yılmaz, "Biz insanlara çarpmamak için adeta mücadele veriyoruz. Kalabalık aileler oluyor ve küçük çocuklar aniden önümüze çıktığı zaman sıkıntı yaşıyoruz. Halbuki bisiklet yolunun hemen yanında yaya yolu var ama bazı insanlar orayı tercih etmiyor. Herkes kendi yolunu kullansa hiçbir sıkıntı olmayacak" diye konuştu.

YASAĞA UYAN YOK

Serbest meslek sahibi 28 yaşındaki Samet Meral ise İstiklal Caddesi üzerinde bisiklet ve motosikletlerin sürekli geçtiğini belirterek, "Her yerde tabela var ama yasağa uyan yok. Burası araç trafiğine kapatılalı yıllar oldu ancak bu sefer de bisiklet ve motosikletler kullanmaya başladı" dedi.

MOTORLU SERVİSLER KULLANIYOR

Yasak olmasına rağmen denetim yapılmadığını savunan Meral, "Özellikle cadde üstünde hizmet veren restoran ve kafelerin motorlu servisleri bu yolu sıkça kullanıyor. İlk aradan alt veya üst yola çıkmaları gerekirken bunu yapmıyorlar. Yasak var ama denetimi yapılmadığı için insanlar bu yasağı deliyorlar. Kalabalığın böylesine yoğun olduğu bir yerde bu araçlar tehlike yaratıyor, şehirdeki nadir araç trafiğine kapalı yerlerden birinde bu tedirginlik sebebiyle gönlümüzce dolaşamıyoruz" diye konuştu.SIRADAKİ HABER
}