HaberlerSamsun haberEn çok yabancı ot ilacı kullanılıyor

En çok yabancı ot ilacı kullanılıyor - Samsun haber

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 'Türkiye'de ve Karadeniz Bölgesi'nde en fazla kullanılan zirai ilaç, yabancı ot ilaçları. Bölgemizde yüzde 60 civarında yabancı ot ilacı kullanılıyor' dedi

En çok yabancı ot ilacı kullanılıyor

Zirai ilaçlar ve kullanım sahası hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, önemli olanın ilacı doğru zamanda, doğru dozda ve doğru şekilde uygulamak olduğunu söyledi. ‘Zirai ilaçlar; insan ve çevre sağlığına zarar veriyor’ düşüncesinin doğru olmadığını kaydeden Tosun, Türkiye’de ve Karadeniz Bölgesi’nde en fazla kullanılan zirai ilacın, yabancı ot ilaçları olduğunu aktardı.

TÜRKİYE, ABD VE AVRUPA’YI GEÇTİ

Tarımda zirai ilaç kullanımının değişen iklim şartları, hastalıklar ve zararlılar düşünüldüğünde artık olmaz olmaz olduğunu ifade eden Başkan Tosun, ‘zirai ilaçlar; insan ve çevre sağlığına zarar veriyor’ düşüncesinin doğru olmadığını belirtti. Önemli olanın, ilacı doğru zamanda, doğru dozda ve doğru şekilde uygulamak olduğuna vurgu yapan Tosun, “İlaç grubunu yabancı ot ilaçları, hastalık için kullanılan ilaçlar ve böcek öldürücü ilaçlar şeklinde sınıflandırabiliriz. Birim alana baktığımız zaman Avrupa’dan da, ABD’den de daha düşük miktarda zirai ilaç kullanıyoruz. Dolayısıyla ‘çok fazla zirai ilaç kullanılıyor, çevreye ve insana zararlı’ şeklinde bir sav üzerinden gitmek doğru değil” ifadelerini kullandı.

RUHSATSIZ ÜRÜNLER PİYASAYA GİRER

Özellikle son yıllarda çevreye ve insan sağlığına zarar veren birçok maddenin Türkiye’de yasakladığını kaydeden Tosun, yurtdışına gönderilen ancak geri gelen ve imha edilen ürünlerin ciddi anlamda bir hasıla kaybına neden olduğunu dile getirdi. Tosun, bunun önüne geçmek için son zamanlarda takip sistemleri, izlenebilirlik konusunda çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bu süreçte en önemli durumun üreticiyi bilgilendirmek olduğuna vurgu yapan Tosun, “Ülkemizde 5 milyon civarında kayıtlı üretici var, bu sistemle beraber 20 bin civarında reçete yazabilecek ziraat mühendisi ve yetkisi olan kişi var. Bu üretici sayısına, bu kadar reçete yazabilecek insan sayısı yetişmez. Üreticiyle birebir olan arkadaşlarımızın bu konuda aktif hale getirilmesi lazım. Ancak Bakanlık bu konuda sadece işi resmiyet ayağında tutarak, uygulama pratiği olmayan, sözde kontrol söylemleriyle hareket ederse, yarın üretici doğru ilaca ulaşamaz. Hatta daha da öte, merdiven altı, şartları yerine getirmeyen, kaçak, ruhsatsız ürünler piyasaya girer. Üreticiyi doğru bilgilendirecek, metotların uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

ZEHİR OLARAK ALGILANMAMALI

Türkiye’de ve Karadeniz Bölgesi’nde en fazla kullanılan zirai ilacın, yabancı ot ilaçları olduğunu aktaran Tosun, ülke geneline yüzde 42, bölge genelinde ise yüzde 60 civarında yabancı ot ilaçlarının kullandığını dile getirdi. Tosun, “Yabancı ot ilaçlarının ürün üzerinde bir bakiyesi genel anlamda söz konusu değil. En büyük sıkıntı açık sebze veya sera ürünleriyle, meyve bahçelerinde kullanılan ürünlerde oluyor. Hem üreticilerimizin hem de bu konuda tedarikçi olan zirai ilaç bayilerinin dikkatli olması gerekiyor. Son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uygun olan ilaçlar üreticiye verilmeli. Zirai ilaç dendiğinde sadece ‘zehir’ olarak algılanmaması gerekiyor. Doğru ilacı, doğru zamanda, doğru şekilde kullanırsak ne insana ne çevreye herhangi bir zarar vermez” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER