HaberlerKilis haberGazeteciler Birliğinden Suriyeli önerisi

Gazeteciler Birliğinden Suriyeli önerisi - Kilis haber

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Fırat Kalkanı Harekatıyla güvenliği sağlandığı bölgelere Suriyelilerin yerleştirilmesi önerisinde bulundu.

Gazeteciler Birliğinden Suriyeli önerisi

Kilis'te, Suriyeliler ile bir araya gelen GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, yaptığı açıklamada, Kilis'te, Suriyeliler ile bir araya geldiklerini sorun ve sıkıntılarını dinlediklerini ifade ederek, 'Yanı başımızda Azez ilçesi var. 60 kilometre ileride ise Osmanlı döneminde önemli kentlerden biri olan Halep var. Halep yüzyıllarca Osmanlı döneminde Türklerin yönettiği, yüzlerce tarihi eserin olduğu bir şehirdir. Atalarımızın gününde güzel günler geçiren Halep'e 60 kilometre mesafedeyiz. Suriyeli kardeşlerimizle bayramlaştık. Türkiye tarafından bayramdan sonra Afrın'a bir hareket düzenlemesi halinde buralar çok hareketlenecek' dedi.
Kıymaz, hükümetin Türk askerleri el birlikte Özgür Suriye Ordusu'nun kontrol ettiği bölgeleri Suriyelilerin yerleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, 'Suriyelileri davet ederek, yerleşmelerini sağlamalıdır. Türkiye bir tampon bölge oluşturulmalı, eli silah tutan Suriyelileri'de Özgür Suriye Ordusu içerisine katarak, onların silahlı eğitimlerini sağlayıp, silahlanmalarını sağlayıp, Suriyelilerin kendi güvenliklerini sağlamaları gerekiyor. Türkiye'nin 3-4 milyon göçmen ağırlığı ve yoğunluğu var. Ensar ve muhacır ilişkisi var, ama sanki sürekli bunları burada ikamet ettireceğiz gibi bir algı var. Bunları süratle Türkiye'nin güvenlik sağladığı Suriye'deki bu bölgelere ikametini sağlayacak, yeni TOKİ benzeri yapılarla Türkiye'nin güvenliği sağlayacağı yerlere Suriyelileri davet ederek, Türkiye'de bulunan 4 milyon Suriyeli'nin önemli bir bölümünün çekilmesinde yarar var. Suriyeliler için bayram zor günlerdir. Çünkü bunlar birkaç yıl önce ülkelerinde bayram yapıyorlardı. Şimdi muhacır olarak şimdi çadır ve konteyner kentlerde kent merkezlerinde zor şartlarda çocuklarıyla bayram geçiriyorlar. Türkiye'nin Suriye'de yapacağı şeyler ile ülkelerine dönmeleri gerekiyor. Herkes kendi ülkelerinde daha mutlu olur diye düşünüyorum' diye konuştu.SIRADAKİ HABER