HaberlerAnkara Haberleri(Özel Haber) Ankara trafiği havadan denetleniyor

(Özel Haber) Ankara trafiği havadan denetleniyor - Ankara Haberleri

Kurban Bayramı tatili sona ererken dönüşler de başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Başkent'te tatil dönüşü yoğun trafiği azaltma çabaları kapsamında hem karadan hem de bir polis helikopteri ile havadan denetimler gerçekleştiriyor.

(Özel Haber) Ankara trafiği havadan denetleniyor

Polis ekipleri, vatandaşların güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere ulaşabilmelerini sağlamak için alınan yoğun trafik önlemleri kapsamında denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ekipler, özellikle trafiğin yoğun olduğu Ankara'yı çevre illere bağlayan Konya, Eskişehir, Samsun ve İstanbul karayolunda helikopterli trafik denetimi yapılarak trafiği izlemeye aldı.
Helikopter ekibi tarafından havadan denetlenen karayolu trafiğinde, hız sınırını aşan, şerit ihlalinde bulunan araç sürücüleri hemen karadaki ekiplere bildiriliyor. Helikopter ekibi, trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon ve tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da karadaki ekiplere bildirerek trafiğin çok daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlıyor.
Ankara'yı çevre illere bağlayan karayollarında helikopterli trafik denetimlerinin yapıldığını belirten Ankara İl Emniyet Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Metin Demirci, şunları aktardı:
'Karayollarında her 15-20 kilometreye bir ekip düşecek şekilde 350 personel, 37 ekip ile 7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyoruz. 10 günlük tedbir kapsamında mevcut personelimize ilave olarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün çeşitli birimlerinden yaklaşık 50 personel takviye yapıldı. Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri ile Jandarma ekipleri, ilçe giriş ve çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevini yapıyor.'
'Frene Değil, Kurala Güven' afiş ve broşürleri ile vatandaşları uyardıklarını söyleyen Demirci, 'Vatandaşlarımızın bayram tatillerini huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak için Sayın İçişleri Bakanımızın talimatları doğrultusundaki sloganımız afiş ve broşürlerde belirtiğimiz gibi 'Frene Değil, Kurala Güven'dir. Bu doğrultuda tüm kontrollerimizde sürücü ve yolcularımızı bilinçlendirmek amacıyla hem yüz yüze hem de broşürlerle uyarmaktayız. Bu kontrollerle amacımız vatandaşlarımıza ceza yazmak değil, kural ve kaideleri hatırlatarak kaza oranlarını düşürmek, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahatlerini sağlamaktır' dedi.
Güzergahlara maket polis arabalarının konulması yanı sıra havadan da helikopter ile denetimlerin gerçekleştiğini ifade eden Demirci, 'Maket arabalar mevcut. Bu maket araçlarımızı koymamızdaki amaç yine vatandaşlarımızın özellikle gece seyahatlerinde dikkati çekerek daha dikkatli araç sürmelerini sağlamaktır. Bunun yanı sıra helikopter ile havadan denetimlerimiz kesintisiz devam etmekte olup, meydana gelen kazalara hızlı bir şekilde müdahale etmek ve kural ihlali yaparak diğer sürücüleri tehlikeye düşüren araçları tespit edip ilgili ekibe bildirmek suretiyle gerekli cezai işlemi uygulanmasını sağlıyoruz' ifadelerini kullandı.
Metin Demirci, 'Polis olarak bayramımız; vatandaşlarımızın kaza yaparak ölmediği ya da yaralanmadığı gündür. Lütfen kurallara uyalım' dedi.
Havadan trafik denetimleri, bayram tatili süresince devam edecek.

(Özel Haber) Ankara trafiği havadan denetleniyor

SIRADAKİ HABER
}