HaberlerAnkara Haberleri(Özel Haber) Ankara'nın havadan fotoğraflanan gölleri görsel bir şölen sunuyor

(Özel Haber) Ankara'nın havadan fotoğraflanan gölleri görsel bir şölen sunuyor - Ankara Haberleri

Ankara çevresindeki göller, yazı Başkent'te geçirmek zorunda kalanların nefes alacağı mekanlar haline geldi.

(Özel Haber) Ankara'nın havadan fotoğraflanan gölleri görsel bir şölen sunuyor

İhlas Haber Ajansı tarafından havadan fotoğraflanan Mogan Gölü, Mavi Göl ve Eymir Gölü'ün görüntüleri ise adeta görsel bir şölen sunuyor. İşte Ankaralıların bir anlamda deniz özlemini giderdiği göllerin özellikleri:

Mogan gölü
Mogan gölü 644 bin 979 metre kare alan üzerine kurulmuştur. Büyük çoğunlukla açık, yarı açık mekanlar zinciri içinde yapılan alan içerisinde; dinlenme, piknik, eğlence yerlerinin yanı sıra sportif ve kültürel faaliyet alanları da bulunuyor. Düzenlenen alan içerisinde piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 adet tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları bulunuyor. Rekreasyon alanındaki binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, tenis,golf, kaykay ve bisiklet kulübü binaları hizmete hazır. Mogan Gölü'nün Haymana yolu kıyı şeridinde yer alan bölgeye, yaklaşık 4 kilometrelik ahşap platform sahil yürüyüş yolu yapılarak, yol üzerine 3 adet seyir terası ve 400 oturma bankı yerleştirildi.
Başkentliler deniz özlemlerini Gölbaşı'nda gideriyor. Mogan göl kıyısında yapılan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin balkonundan gölün tüm güzelliği izlenebiliyor. Akşamları ise fenerin tepesine takılan lazer sistemi ile gölün yüzeyi aydınlatılıyor.
Mogan gölüne hakim bir tepede ise, bölge halkı ile tüm Başkentlilerin yararlanabileceği 3 bin kişilik bir anfi tiyatro ve bin kişilik modern bir nikah salonu bulunuyor.

Mavi Göl
Mavi Göl rekreasyon alanı ziyaretçilerini 85 bin metre kare yeşil alan, 1 milyon 254 bin 271 metre kare piknik alanı ile karşılıyor. İçindeki 6.5 milyon metreküplük suyun masmavi renginden esinlenerek 'Mavi Göl' adını aldı. Belediye tarafından yeşil alan, piknik alanı yeniden düzenlendi. Parkın toplam genişliği 2.1 hektar Mavi Göl rekreasyon alanı içerisinde 7 adet büfe ve 26 adet çocuk oyun grubu mevcut. Spor alanlarında 4 basket sahası, 1 futbol sahası, mini golf alanı ve 4 ayrı noktada kondisyon alanı bulunmaktar.

Eymir Gölü
Gölün arazisi ODTÜ'ye ait. Çevresi 13.5 kilometre ve asfalt yolla çevrili. Yürüyüş için ideal bir mekan olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkün. Tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzak. Eymir Gölü'nde kürek ve su sporları, balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabiliyor.

(Özel Haber) Ankara’nın havadan fotoğraflanan gölleri görsel bir şölen sunuyor

SIRADAKİ HABER
}