HaberlerSamsun HaberleriSamsun 'Sağlıkta Şiddet'te birinci

Samsun 'Sağlıkta Şiddet'te birinci - Samsun Haberleri

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, ''Türkiye, OECD ülkeleri arasında sağlıkta şiddette ilk sırada. Samsun da Türkiye'de adliyedeki dosyalar ve beyaz kodlar açısından birinci'' dedi

Samsun 'Sağlıkta Şiddet'te birinci

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun'da sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi. Adli dosyalar ve sağlık çalışanlarına yönetik şiddeti önlemek için açılan 'Beyaz Kod'a gelen şikayetlere göre Samsun'un şiddet sıralamasında Türkiye'de ilk sırada yer aldığını kaydeden Çakmak, ''Samsun'un sağlık şehri olmak gibi bir iddiası var. Sağlıkta şiddetle birinci olarak bu iddiaları çürütüyor'' ifadelerini kullandı.

DR. FURTUN'DAN SONRA ÖNLEM ALINMADI

Geçmişte 25 yıl boyunca sağlık alanında hizmet verdiğini ve kendisinin de şiddet gördüğünü ifade eden Çakmak, ''Bazen 'Hep sağlık çalışanı mı haklı, hiç mi suçu yok?' derler ama bazen eğitilmediğine inandığımız, liyakatsız yöneticilerin tavır ve davranışları nedeniyle sağlık çalışanları ve hasta yakınları hep karşı karşıya kalıyor. Şimdi 6 yıl sonra eski sisteme geri dönüldü ama bu süreçte sağlık çalışanları çok bedel ödedi. Sağlıkta hizmet almak isteyen insanlar verilen vaadler yerine gelmeyince geriliyor. Çünkü işi sistem yüzünden zamanında yapılamıyor. Biz sağlık hizmetleri alanında yükselmek isterdik ama Türkiye OECD ülkeleri arasında sağlıkta şiddette ilk sırada. Samsun da Türkiye'de adliyedeki dosyalar ve beyaz kodlar açısından birinci. Bunlar bir de sadece resmi kayıtlarda olanlar, hiç ihbar edilmemiş şiddetler de var. Hastanelerde şiddetin olmadığı bir birim yok. Sağlık çalışanları arasında silahlanma sayıları arttı, insanlar biber gazı taşıyor veya dövüş sporları öğreniyor. Dr. Kamil Furtun öldürüldükten sonra, önlemler alınsın dedik. Ama hala hiçbir şey yapılmadı. Güvenliğimizden sorumlu insanlar bizi korumayı beceremedi, istifaya çağırdık bedel ödensin dedik ama o da olmadı. Bu olmadığı gibi sağlıkta şiddet de giderek arttı. Gerekli cezai önlemler alınmazsa korkarız böyle artışa devam edecek. Suçun mutlaka bir cezası olmalı ama yok. Gelip hastaneyi kırıp döküyor adam, devlet ödüyor. Mahkemeye çıkıyor, beraat ediyor'' diye konuştu.

GÜVENLİKLER YETERSİZ

Hastanelerde güvenlik hizmetlerinin arttırılması gerektiğini belirten Çakmak, ''Mutlaka turnikeler ve X-RAY cihazları kurulmalı. Hastanlerde 6-7 tane giriş kapısı var. Personel dışında buralar kullanılmamalı. İnsanlar silahla, satırla hastaneye girebiliyorlar. Ayrıca özel güvenlik elemanları yetersiz kalıyorlar. Hastanelerde polis nezareti olmalı. Bizim halkımız polislerden korkar. Samsun'un sağlık şehri olmak gibi bir iddiası var. Sağlıkta şiddetle birinci olarak bu iddiaları çürütüyor. Şehrimizde sağlık hizmeti anlatıldığı kadar başarılı değil. İdareciler kendi koltuklarını korumak için, şiddetin giderilmesi adına bir şey yapmadığından bu noktaya kadar geldik'' dedi.

ŞİDDET YASASI NEDEN ÇIKMIYOR?

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın ''Sağlık çalışanlarına karşı şiddete taviz yok'' sözlerini de değinen Çakmak, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Biz bunu 'Vaat' olarak algılamak istemiyoruz. Çünkü onun başhekimliği dönemindeki çalışma sistemini de biliyoruz. Şunu merak ediyorum, bundan sonraki ilk şiddet olayında bakanımız acillerde iş durdurma eylemi yaptırabilecek mi? O zaman bu sözün altı dolar. Şu anda Türkiye'de günde 40 sağlık çalışanı şiddete uğruyor, bu sayı 10'a düşebilecek mi? Bizim için bunlar önemli. Türkiye sağlık kötü yönetildi. Bunu kendileri kabul etti ve sistemi geri çevirdi. Şiddet yasasını yıllardır tartışıyoruz ama neden hala çıkmıyor anlayamadık. Kim kimi neden koruyor? Bu yasanın çıkması için daha ne bekleniyor? Bu ülkede yasa çıkarmak da zor bir şey değil. Biz sürekli şiddet haberleri paylaşmaktan bıktık. Bundan utanıyoruz artık.''

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}