HaberlerEdirne haber(Özel Haber) Edirne'de unutulmaya yüz tutmuş zanaat: Süpürgecilik

(Özel Haber) Edirne'de unutulmaya yüz tutmuş zanaat: Süpürgecilik - Edirne haber

Edirne'de en eski meslek ve zanaatlardan birisi olan süpürgecilik, gün geçtikçe teknoloji ve ilgisizliğin kurbanı olmaya devam ediyor.

(Özel Haber) Edirne'de unutulmaya yüz tutmuş zanaat: Süpürgecilik

Edirne'de unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında bulunan süpürgecilik, 'Süpürge Borsası'nda kısıtlı zanaatkar ile ayakta durmaya çalışıyor. Geçmiş yıllarda yaklaşık 250 dükkanla bine yakın kişinin istihdam edildiği borsada yeni mahsul süpürge tellerini işleyen usta sayısı bir düzineyi geçmiyor.
Süpürge Borsası'nda yaklaşık 45 yıldır süpürgecilikle uğraşan Hamdi Gaspar süpürgenin istikrarı olmayan bir meslek haline geldiğini belirterek, 'Bu teknoloji bizi bitirdi, üretim ve tüketimi azalttı' diye konuştu.

'10 seneye süpürgecilik kalmaz'
Süpürge yapımı ustası Posta, günden güne süpürgeciliğin zanaat sayfalarından silinmeye devam ettiğini belirterek, 'Zaten bitmekte olan bir meslek artık. 10 sene sonra doğru dürüst bir şey kalmaz' şeklinde konuştu.

'Teknoloji bizi bitirdi'
Bir diğer süpürge ustası Hamdi Gaspar ise zor şartlarda ekonomik sıkıntılar içerisinde var olmaya çalıştıklarını dile getirerek, 'Süpürge istikrarı olmayan bir meslek. Ne tavanı ne de tabanı var. Zor koşullarda çalışıyoruz. Bu teknoloji bizi bitirdi, üretim ve tüketimi azalttı. Üretim alanında teknoloji her geçen gün yenilenince bizim de ürettiğimiz mal tüketilmez oldu' dedi.

(Özel Haber) Edirne’de unutulmaya yüz tutmuş zanaat: SüpürgecilikSIRADAKİ HABER
}