HaberlerSamsun haberAraç sayısı yüzde 425 arttı

Araç sayısı yüzde 425 arttı - Samsun haber

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, Samsun trafiğinde 20 yıl önce 40 bin araç varken 2017 yılında bu sayının 210 bine ulaştığını söyledi. Kavuran, yüzde 425 oranında artışın yaşandığı Samsun trafiğinde toplu taşımanın geliştirilmesi gerektiğini ifade etti

Araç sayısı yüzde 425 arttı

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, Samsun'da son dönemde yoğunlaşan trafiği değerlendirdi. Samsun'da birçok caddede ve kavşakta günün belli saatlerinde yoğunluğun had safhaya çıktığını kaydeden Kavuran, ''Rakamlara baktığımızda trafik yoğunluğunu otobüs, minibüs, dolmuş gibi araçların değil de hususi otomobillerin oluşturduğu anlaşılacak'' ifadelerini kullandı.

ARTIŞ HIZI YÜKSEK

Samsun'un il merkezine kayıtlı 170 bin, tescil plakası başka illere ait olan da ortalama 40 bin araçla toplamda 210 bin üzerinde aracın mevcut olduğunu ifade eden Kavuran, ''İl merkezimizde 20 yıl önce 40 bine yakın araç varken, 2017'ye geldiğimizde nüfus sayısı oranında araç ve sürücü sayısı da büyük artış gösteriyor. Yine il merkezinde 12 hattan oluşan 610 minibüs, 4 hattan oluşan 471 taksi-dolmuş, 30'a yakın durakan oluşan 223 adet taksi, 885 servis aracı ve 106 civarında halk otobüsü hizmet veriyor ve bu araçların yarısı günlük olarak trafikte hareket halinde oluyor. Aslında yapılacak özverili bir araştırmayla, Samsun'un trafik yoğunluğunun toplu taşıma hizmetinde kullanılan araçlardan değil de hususi otomobillerden kaynaklandığı ortaya çıkacak'' ifadelerini kullandı.

TOPLU TAŞIMA GELİŞMELİ

Vatandaşların toplu taşımaya yönlendirilmesi ve toplu taşıma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Kavuran, ''İnsanlar kendi araçları yerine toplu taşımayı tercih etmeli. Bunun için de toplu taşıma şartlarının da iyileşirilmesi gerekli. Böylece şehiriçinde yaşanılan park sorununa da çözüm getirmiş olacağız. Şehrin güneyinden-batısından ve doğusundan gelen toplu taşım araçlarının dönüş yerlerini birbirinden uzaklaştırılması hafif raylı sisteme hiçbir fayda getirmeyeceği gibi, insanlara eziyet olacağı hatta şehirdeki araç kirliliğinin arttıracağı unutulmamalı'' dedi.

YOLLAR DARALDI

Samsun'un yoğun trafik olduğu noktalarda yapılacak basit bir gözlemle, araçların yüzde 75'inin tek kişiyle seyreden özel otomobil olduğunu belirten Kavuran, şunları söyledi: ''20 yıl öncesiyle bugünkü yolları kıyaslayacak olursak gelişen teknoloji ve gelişen ülkemizde yollarımızın genişliği de azaldı. Gerek cadde üzerine park eden araçlar gerekse yeni yasalar doğrultusunda yapılan kaldırım çalışmaları sonrasında artan araç trafiğine karşın yollar daraldı.''

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER