HaberlerMersin haberSerttaş: 'İhracat rakamları devletimizin doğru bir politika yürüttüğünü gösteriy

Serttaş: 'İhracat rakamları devletimizin doğru bir politika yürüttüğünü gösteriy - Mersin haber

Serttaş Bakliyat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Soner Serttaş, Almanya ile yaşanan siyasi krizin ticarete yansımamasının sevindirici olduğunu belirterek, 'Bu, devletimizin doğru bir politika yürüttüğünün göstergesidir' dedi.

Serttaş: 'İhracat rakamları devletimizin doğru bir politika yürüttüğünü gösteriy

Serttaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Açıklanan rakamların iş dünyası başta olmak üzere herkesin yüzünü güldürdüğünü belirten Serttaş, ''İhracat Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat, yüzde 10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat, yüzde 7,8 artışla 151,8 milyar dolar oldu. Bu da iş dünyası başta olmak üzere ülkece yüzümüzü güldürdü. Demek ki devletimizin ihracatın gelişmesi için yaptığı yatırımlar karşılığını alıyor' diye konuştu.

'En çok ihracat gerçekleştirilen ülke Almanya'
Tarım grubunun ihracatta önemli bir payı olduğunu ifade eden Serttaş, 'Geçen yılın aynı ayında ihracatın yüzde 13,4'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 2,6'lık artış gerçekleşti ve 1 milyar 669 milyon 787 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu tablodan hareketle diyebiliriz ki tarım, ihracatın önemli bir bölümünü oluşturuyor ve ülkemize ekonomik açıdan büyük katkı sağlıyor. Tarım ihracatının da bu denli artması, bizler adına gurur verici. Verilere baktığımızda, Ağustos ayında en fazla ihracat yaptığımız ülke yine Almanya. Almanya'ya, Ağustos'ta 1 milyar 310 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiş. Almanya ile yaşanan siyasi krizin ticarete yansımaması sevindirici. Bunun da devletimizin dış politikada doğru bir yol izlediğinin göstergesi olduğunu düşünüyorum. TİM'in bu yıl için hedef olarak koyduğu 155 milyar dolarlık bir rakam var. Geride kalan 4 ayda bu hedefin kolay bir şekilde yakalanıp ülkemizin, gücüne güç katmasını temenni ediyorum' dedi.SIRADAKİ HABER