HaberlerSivas HaberleriSivas'ta adli yıl açılış töreni düzenlendi

Sivas'ta adli yıl açılış töreni düzenlendi - Sivas Haberleri

Sivas'ta yeni adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Sivas'ta adli yıl açılış töreni düzenlendi

Sivas Adalet Sarayı'nda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal,'Biz adalet ve hak dağıtıyoruz. Takdir edersiniz ki bu dağıtım işi zor bir iş bu işi tek bir kurumun hakkıyla yapması mümkün değil. Bu yüzden herkesin, tüm kesimlerin, toplumun tüm kesimlerinin bu adalet ve hak dağıtım işine destek vermesi gerekiyor. Üç önemli ayağımız var. Yargılama, karar veren hakimlerimiz, iddia makamı olan Cumhuriyet savcılarımız var ve mesleğimizin ayrılmaz parçaları, meslektaşlarımız var. Bu üç sac ayağı dengeli, uyumlu, verimli çalıştığı zaman bu iş daha kolay, daha güzel daha verimli daha iyi olacağının kanaatindeyim. Bunlardan herhangi birisi destek vermediği zaman bu iş olmaz' dedi.
Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya ise,' Adli yıl açılış töreni önceleri simgesel bir şeyden ziyade bir tatil sürecinden sonra yapılan başlangıçtı. Ama adli yıl süresi içerisinde gerek savcılığımız, gerek mahkemeler yoğun olarak çalıştık. Artık bir dinlenme sonrası tekrar başlama değil görevin devam etmesi oldu. Sadece adliyeler değil tüm idari kurumlar bu süreçte yoğun olarak çalışıyorlardı' diye konuştu.
Sivas Barosu Başkanı Hakan Bahadır da yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyerek,'Her yıl olduğu gibi bu yılda yargının sorunları paylaşmak ve kamuoyuyla paylaşmak için bir aradayız. Yargının kronikleşmiş sorunları başında yargı mercilerinin optimal şartlarda çalışmasına engel olan ağır iş yükü gelmektedir. Bu iş yükü yargının içinde bulunduğu zor dönemde daha da artmıştır. Her ne kadar yargı çalışanının eksikliği büyük ölçüde kapatılmış olsa da tecrübe eksikliği nedeniyle beklenen iyileşme zaman alacaktır. Yargı için nihai çözüm yargının tüm unsurlarının katılımıyla şekillenecek yargı reformu ile sağlanacaktır. Bu konudaki çalışmaların ivedilikle başlatılmasını temenni ediyorum' ifadelerini kullandı.
Törene Sivas Valisi Davut Gül, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, savcılar, hakimler, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

Sivas’ta adli yıl açılış töreni düzenlendi

SIRADAKİ HABER
}