Haberlerİstanbul HaberleriAlmanya CDU Milletvekili Oliver Wittke'den anlamlı davranış

Almanya CDU Milletvekili Oliver Wittke'den anlamlı davranış - İstanbul Haberleri

Almanya Hristiyan Demokratik Birlik (CDU) Milletvekili Oliver Wittke, Kurban Bayramı'nda Türkçe ve Almanca bir mesaj yayınlayarak tüm Müslümanların bayramını kutladı.

Almanya CDU Milletvekili Oliver Wittke'den anlamlı davranış

Türkiye-Almanya ilişkilerinin zorlu bir dönemden geçtiği bu süreçte Almanya Hristiyan Demokratik Birlik (CDU) Milletvekili Oliver Wittke anlamlı bir davranış sergiledi.
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Almanya'da yaşayan iş adamı Gelsenkirchen Türk Alman Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Adem Çukur ile olan bireysel dostluğu nedeniyle Türkiye ve Türk halkına sempati duyan Wittke, Kurban Bayramı'nda Almanca ve Türkçe olarak verdiği mesajda 'Tüm Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun' ifadesini kullandı.

'İlkeli bir siyasetçi'
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Gelsenkirchen ve Büyükçekmece'nin kardeş şehir olduğunu ve kardeş şehir anlaşması yapıldığı dönemde Oliver Wittke'nin Gelsenkirchen Belediye Başkanı olduğunu ve o yıllardan itibaren sıkı ilişki içinde olduklarını belirterek, 'Oliver Wittke, ilkeli bir siyasetçidir. Türkiye'ye ve Türk halkına her zaman sempati duymuş, ülkemiz aleyhine olan her girişimin karşısında durmuştur. Yakın zaman önce Federal Alman Meclisi'nde oylanan ve kabul edilen 1915 Ermeni tehcirini 'soykırım' olarak tanımlayan karar tasarısına da yine karşı çıkmış 'Türkiye'nin geleceğini Türkiye'yi karşımıza alarak değil ancak Türkiye ile şekillendirebiliriz diyerek, oylamada da çekimser kalmıştı. İki ülke arasında yaşanan bu gergin dönemde Kurban Bayramı'nı kutlaması güzel bir jesttir. Bu nazik davranışından ötürü kendisini kutluyor ve teşekkür ediyorum' dedi.
Gelsenkirchen Türk - Alman Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Adem Çukur, Alman milletvekili Oliver Wittke'nin sağ duyulu ve Türk dostu bir siyasetçi olduğunu belirterek, 'Kişisel dostluklar siyasette çoğu zaman pozitif etki yaratıyor. Yakın dostum olan Wittke ile sık sık siyasi değerlendirmeler yapıyor, ülkemizi en doğru şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye - Almanya ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde böylesi bir davranışta bulunması bizleri mutlu etmiştir' diye konuştu.

Almanya CDU Milletvekili Oliver Wittke’den anlamlı davranış

SIRADAKİ HABER
}